Krevní skupiny a Rh faktor. Proč je dobré o nich něco vědět. Některá fakta vás možná překvapí

O určení všech čtyř krevních skupin, jak je dnes známe se zasloužil i český psychiatr Dr. Jan Janský. V roce 1907 se mu podařilo popsat skupiny A, B, AB a 0.

                   

Krevní skupiny a Rh faktor nás nejvíce zajímají v případě transfuzí krve. Jsou však důležité i v těhotenství nebo při určování otcovství. Nemalou roli pak hrají i v kriminalistice, kdy může být krevní analýza důležitým důkazním materiálem. V poslední době se objevují diety podle krevních skupin a zdá se, že lidé s určitou krevní skupinou mohou být více či méně náchylní k některým onemocněním.

Krevní skupiny

Krev se skládá z tekuté krevní plazmy, ve které jsou rozptýlené tři krevní elementy: červené a bílé krvinky a krevní destičky. Krevní skupina se pak určuje podle antigenů A a B, které se nacházejí na membráně červených krvinek. A dále protilátek Anti-A a Anti-B, nacházejících se v krevní plazmě. Landsteinerovo pravidlo říká, že žádná krevní skupina nemá protilátky proti vlastním antigenům.

Zatímco krevní skupina AB má oba antigeny tedy A i B, ale nemá žádné protilátky, proto je univerzálním příjemcem a může dostat transfuzi od všech dárců. Skupina 0 nemá žádné antigeny, ale za to má obě protilátky Anti-A a Anti-B, proto by proti skupinám A ,B, AB okamžitě začala bojovat. Tato krevní skupina je tedy univerzálním dárcem, ale přijmout může krev zase jen od 0.

Krevní faktor Rh

Další důležitá informace, kterou o krvi potřebujeme vědět je Rh faktor, ten je buď Rh+ nebo Rh-. Zatímco Rh+ může přijmout krev od Rh+ i Rh-. Lidé s Rh- nesmí dostat krev s faktorem Rh+, byť by šlo o stejnou krevní skupinu. Lidí s Rh- je asi jen 15 %. Univerzálním dárcem s přihlédnutím k Rh faktoru je pak krevní skupina 0-. Ta může být podána komukoliv. V praxi se však upřednostňuje použití stejné krevní skupiny jako má příjemce.

i

Negativní Rh faktor matky může znamenat riziko pro plod při druhém těhotenství. Této situaci se většinou předchází již po prvním porodu, když je u dítěte zjištěn Rh+. Matka dostane po porodu injekci imunoglobulinu. Ten zabrání tvorbě protilátek v dalším těhotenství. Jinak by mohl matčin organismus napadat červené krvinky dítěte. To může mít za následek chudokrevnost, těžkou novorozeneckou žloutenku, poškození mozku, ale i úmrtí dítěte.

Dědičnost krevních skupin

Krevní skupina se dědí po rodičích. krevní skupina vzniká ze dvou rodičovských genů, pak záleží na tom, který z nich u dítěte převáží. Není to ale úplně jednoduché. Dítě může mít úplně jinou krevní skupinu než jeho rodiče. Například matka A a otec B mohou mít dítě s krevní skupinou A, B, AB i 0. Jistotu však mají i bez testů rodiče, kteří mají oba 0, jejich dítě pak může mít opět jenom 0.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články