I přesto, že jsou lékaři vystudovaní a mají mnohaletou praxi, mohou se mýlit. Proto by každá matka měla naslouchat svému srdci a řídit se jím.
Většina žen touží po vlastním dítěti. Některým se to bohužel nepodaří, ale mnoho ostatních se může z miminka těšit. Gravidita je pro ně šťastným obdobím, kdy se připravují na příchod nového člena rodiny. Bohužel ne všechna těhotenství mají dobrý konec. Nemalé procento z nich končí potratem, nebo předčasným porodem s mnoha komplikacemi. To také potkalo mladou maminku Angelu.
Nečekaná komplikace
Angela Bakker byla tak nadšená, když na těhotenském testu objevila dvě čárky. Čekala své první vymodlené dítě. Dlouho se jí totiž nedařilo otěhotnět. Těhotenství probíhalo dobře, veškerá vyšetření byla v pořádku, a tak se žena připravovala a těšila na miminko. Bohužel po necelých 6 měsících se objevila komplikace.
Ve 23. týdnu těhotenství bylo Angele diagnostikováno omezení nitroděložního růstu, což značilo špatnou placentu. Lékaři jí informovali, že kvůli těmto problémům je velká pravděpodobnost, že holčička nepřežije. Krátce potom se u ženy rozvinula preeklampsie, která představuje nebezpečí pro budoucí matku i nenarozené dítě.
Strašák jménem preeklampsie
Preeklampsie představuje závažnou komplikaci těhotenství. Jedná se o špatný vývoj placenty, a dochází tak k nedostatečnému prokrvení a okysličení plodu. Na toto nedostatečné zásobení reaguje plod vytvářením látek, které zvyšují krevní tlak matky. Miminko neprospívá, preeklampsie se projevuje výrazným zpomalením jeho růstu. Tento stav může mít pro nastávající matku a dítě fatální následky.
Mezi rizikové faktoru rozvoje této komplikace patří výskyt preeklampsie v minulosti, vysoký krevní tlak před těhotenstvím, diabetes, nemoci ledvin, endokrinologická onemocnění či obezita a kouření. Preeklampsie postihuje více ženy pod 20 let nebo nad 40 let, nebo ty, u kterých bylo potvrzeno vícečetné těhotenství. Proto je nutné v požehnaném stavu kontrolovat krevní tlak.
Velká bojovnice Naomi
Jelikož došlo k velkému ohrožení Angelyina života. Doktoři jí doporučovali těhotenství ukončit, ale odmítla. Angela byla tedy nucena okamžitě porodit. Naomi Joy Bakker přišla na svět ve 25. týdnu těhotenství a vážila pouhých 364 gramů. Matka si jí nemohla ani pochovat, ani se na ní pořádně podívat. Holčička byla okamžitě převezena na speciální oddělení pro nedonošené děti. Byla sice na živu, ale byla malinká a potřebovala veškerou odbornou pomoc, kterou mohla dostat.
Většina dětí narozených takto brzy nepřežije. A pokud ano, mají často trvalé následky. Ale Naomi byla velká bojovnice. Přestože jí hrozilo krvácení do mozku, dětská mozková obrna, slepota, hluchota a astma, Naomi za svůj život bojovala a překonala všechny překážky, které se před ní objevily. Během následujících měsíců rodiče sledovali, jak jejich dcera sílí. Praktikovali kontakt kůže na kůži, o kterém se lékaři domnívají, že jí skutečně pomohl se vyléčit.
Maličká Naomi se svou maminkou strávily v nemocnici 142 dnů. Po této době byly konečně propuštěny domů. Ze začátku byla holčička připojena na kyslík, kterého se ale postupem času zbavila. Každým dnem byla zdravější a fit. Naštěstí její matka naslouchala svému srdci a rozhodla se správně. Dnes je z Naomi krásná pětiletá dívenka, která si život na tomto světě vybojovala. Síla a odhodlání předčasně narozených dětí je obdivuhodná. Je neuvěřitelné, že se v tak malém tělíčku dokáže ukrýt tak velká vůle žít.