Léto už je za dveřmi. Naučte se odstranit včelí žihadlo obyčejnou kreditní kartou

                   

Každý z nás už určitě zažil včelí bodnutí. Chvíli bolí, ale pokud nemáte alergii, nebývá nebezpečné a celkem rychle se zotavíme. Někdy ale akutní bolest přetrvává po dlouhou dobu. Je to způsobeno tím, že včela ze svého žihadla uvolní jed. Pokud žihadlo zůstane zabodnuté v kůži delší dobu, případně pokud zmáčknete jedový váček, může to být problém.

Včasný zásah je klíčový

Rychlým odstraněním žihadla bolest snížíme, musíme ho ale vytáhnout opatrně. To je zvlášť v případě dětí obtížné, protože děti mohou plakat a být vyděšené. Na rozdíl od vosího žihadla, které je rovné, má včelí žihadlo na sobě zpětné háčky, které vytažení ztěžují. Musíte pracovat rychle, ale bez zhoršení zranění.

Nejprve pár vteřin pozorně sledujte bodnutí a snažte se po něm opatrně přejet nehtem. Jemně zatáhněte za pokožku, aby se narovnala, pokud se místo nachází mezi záhyby kůže. Někteří odborníci doporučují nepoužívat pinzetu a nestlačovat kůži po stranách, protože by to mohlo vést k uvolnění více jedu. Na toto téma nebylo provedeno mnoho studií, obecně se ale prosazuje názor, že bez ohledu na způsob vytažení je klíčová spíše rychlost.

Použít můžete kreditní kartu i řidičský průkaz

Pokud jsou vaše nehty moc krátké na to, abyste žihadlo vytáhli, můžete použít i kreditní kartu, řidičský průkaz nebo jiná kartička. Hranou přejíždějte po pokožce, abyste žihadlo vytlačili nahoru, dokud samo nevypadne. Přitom sledujte, zda je vak s jedem na žihadle vidět. Měl by se nacházet nahoře. Pokud ho při vytahování nevidíte, nemusí to znamenat, že zůstal uvnitř rány, pro jistotu ale bodnutí několik dní sledujte.

Také je důležité si uvědomit, že jedový vak zanechávají jen včely, vosy nikoliv. Proto pokud ho nevidíte, může to být způsobené tím, že vás bodl jiný hmyz než včela. Dobrým indikátorem je i to, že včela vás může štípnout pouze jedinkrát a poté, bohužel, zemře. Pokud vás tedy hmyz pobodá vícekrát, s největší pravděpodobností to včela nebyla.

Co dělat po vytažení žihadla?

Po bodnutí včely se doporučuje například potřít místo hlínou, cibulí, mýdlem, alkoholem nebo octem. Velmi účinná je také studená voda nebo led. Snížíte tím totiž prokrvení pokožky a zmírníte bolest. Nejspíš i tak dojde k otoku, ale po dvou až sedmi dnech by měl pomalu mizet. Postiženého sledujte, zda se u něj neprojevila výraznější reakce, a v případě potřeby mu zajistěte lékařskou péči.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Iatropedia.gr

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články