Lidský jazyk dokáže odhalit zdravotní stav člověk. Změny na něm vysílají signály, které bychom neměli přehlížet

Jazyk je nedílnou součástí lidských úst. Zde je užitečný průvodce, který vám ukáže, jaké signály může jazyk vysílat. Je jich celkem 8.

                   

Jazyk je svalový orgán, který se nachází v lidských ústech. Nachází se na něm chuťové pohárky, díky kterým rozpoznáváme chutě. Ty rozlišujeme celkem 4: slanou, sladkou, kyselou a hořkou. V poslední době se hovoří o páté chuti, tzv. umami. A jak to tak vypadá, není to ještě zcela poslední chuť. Jazyk nám ovšem neumožňuje pouze vychutnávat, ale díky němu je člověk schopen vydávat spoustu zvuků, které jsou využívány především při mluvení lidskou řečí. Nemluvě o dalších příjemných věcech, které se pomocí jazyka dají dělat, například francouzský polibek. 

Varovné signály na jazyku

Když nás trápí nějaké zdravotní potíže, jdeme automaticky k lékaři, aby zjistil, co přesně nám je. Při kontrole hrdla a úst tedy nikoho nepřekvapí, že po nás doktor požaduje otevřít ústa, vypláznout se a dodat známé „Ááááá“. Jazyk totiž opravdu dokáže indikovat náš zdravotní stav. Při některých onemocněních se na něm totiž dějí změny, které můžeme sledovat jednoduše i doma před zrcadlem.

i

Poradíme vám, jak si můžete sami doma zkontrolovat změny na svém jazyku. Stačí vám k tomu zrcadlo, otevřená ústa a co nejvíce vypláznutý jazyk. Dle průvodce je celkem 8 signálů, kterými k vám váš jazyk promlouvá. Je třeba tyto signály znát, abyste věděli, zda jste zdraví, nebo je třeba spěchat k lékaři. Některé změny jsou nevinné, ale jiné mohou znamenat nebezpečí pro váš život.

8 signálů

Bulky na jazyku: V tomto případě se nemusíte ničeho bát. Nerovnost jazyka je zcela normální a má ji velké procento populace.

Leukoplakie nebo malé bílé skvrnky: Tyto změny jsou často viditelné u kuřáků a častěji se vyskytují u mužů. Jedná se o kvasinkové onemocnění, které není nijak nebezpečné a léči se antimykotiky. Pokud ale zpozorujete tento signál, je třeba vyhledat lékaře. Může se totiž ve vzácných případech s 5% pravděpodobností jednat o začínající rakovinu.

Bílý povlak: Tento jev bývá nejčastěji příznakem kvasinkové stomatitidy, moučnivky, nebo může signalizovat oslabení imunitního systému. Nejčastěji se tato změna vyskytuje u diabetiků, miminek a lidí s autoimunitním onemocněním. Povlak se může tvořit i z důvodu častého užívání antibiotik.

Jahodově červený jazyk: V tomto případě se jedná o velký nedostatek vitamínů, především B12 a železa.

i

Svraštělý jazyk: S přibývajícím věkem se netvoří vrásky pouze na obličeji, ale i na jazyku. Vrásčitý jazyk je tedy zcela normální, jen je třeba věnovat více času ústní hygieně, aby jazyk nezapáchal.

Černý chlupatý jazyk: Tmavě hnědý až černý jazyk se specifickým „chmýřím“ mívají na jazyku především konzumenti kávy a silní kuřáci, kteří moc nedbají na svou ústní hygienu. V tomto případě je nutné si více čistit zuby i jazyk samotný.

Červené skvrny: Pokud u sebe zaznamenáte tento signál, může to značit přítomnost žaludečních vředů. Pokud by ale fleky nemizely, je třeba okamžitě vyhledat lékaře, protože se může jednat o začínající rakovinu jazyka.

Afty: Ty jsou nejčastěji způsobeny stresem, nebo nedostatkem vitamínů, železa či kyseliny listové. Ze začátku jsou velmi bolestivé, ale vhodným léčením se do dvou týdnů úplně ztratí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články