Pět možných důvodů přibírání na váze. Odstraňte je a začněte konečně hubnout

                   

Tukové polštáře kolem břicha jsou nejen neestetické, ale také nezdravé. Obezita je rizikovým faktorem při vzniku kardiovaskulárních chorob, poruch pohybového či trávicího systému a mimo jiné také při těžkém průběhu infekce COVID-19. Při redukci tělesné hmotnosti se však uplatňují i jiné skutečnosti, než jen míra a druh přijímané stravy. Velmi často stává, že byť je strava celkem vyvážená a zdravá, kila stále nejdou dolů. Podle odborníků existuje pět faktorů, které v hubnutí hrají zásadní roli.

Vysoká hladina stresu

V moderní době existuje spousta dost dobrých důvodů, proč zažívat stres. Komplikace v práci, neshody se šéfem či životním partnerem, nezvladatelné děti, nedostatek času na odpočinek. To vše a mnoho dalších nám na zdraví a klidu rozhodně nepřidá. Věděli jste ale, že chronický stres ovlivňuje hladinu hormonů v naší krvi? Stresový hormon kortizol však vyvolává při dlouhodobém působení rezistenci, takže ho musí tělo vylučovat stále více. Tento hormon však ničí svalovou tkáň, snižuje hustotu kostí a zahajuje proces akumulace tuku, obvykle v oblasti břicha.

Nedostatek spánku

Během osmihodinového spánku lidské tělo nejen odpočívá, ale také pracuje na regeneraci a nápravě různých druhů poškození a infekcí. Pokud mu však nedopřejeme dostatečné množství spánku potřebné pro tuto činnost, přinutíme tělo fungovat jinak. Tělo se začne snažit chybějící energii získat z nevhodných zdrojů, jako jsou sladké a tučné potraviny. Tím se naruší hormonální rovnováha, a i když intenzivně cvičíme a držíme diety, tukové zásoby na to obvykle prakticky nereagují.

Deprese

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí od roku 2010 upozorňuje na účinky klinické deprese na tělesnou hmotnost. Kromě léků, které v některých případech představují samy o sobě při kontrole hmotnosti problém, se zdůrazňuje náchylnost depresivních lidí k přibírání na váze.

Nedostatečná hydratace

Dostatečné množství vody v těle udržuje normální tělesnou teplotu a usnadňuje látkovou přeměnu a vylučování odpadních produktů z těla ven. Pokud se tak neděje, škodliviny se usazují v játrech, cévách a v tukových vrstvách.

Snížená pohyblivost trávicího traktu

Trávicí soustava neslouží jen ke zpracování potravy, je to také brána k posílení imunitního systému. Pokud dojde k poruchám v trávicím traktu, náš metabolismus se automaticky zpomaluje a tělo se dostane do potíží s redukcí tukových vrstev a udržování přirozené hmotnosti.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Womenshealthmag.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články