Změny v energetice mnoho lidí nepotěší, ale některým to pomůže, a to převážně institucím, jako jsou školy či kostely

Změny cen energií dokážou člověka pěkně potrápit, naštěstí lidem přináší vláda řešení, změnu dodavatele. Ale člověk si musí pospíšit, času je málo.

Člověk kontroluje teplotu na telefonu i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Maďarské instituce, platící variabilní tarif za elektřinu, mají možnost přejít od 1. dubna do 31. prosince 2023 na pevné ceny. Ministerstvo energetiky navíc informovalo společnost o snížení nákladů. To může pouze ten, který předloží žádost svému prodejci, a to nejpozději do 28. února. Informace pochází přímo z ministerstva a nelze s nimi jakkoliv jednat, co se řeklo, to platí. Zdá se to být drsné, ale současná doba si žádá jistou oběť, nyní jsou to instituce jako vysoké a střední školy, firmy a podobně. Lidé doufají, že až se situace ve světě srovná, vše se vrátí k normálu.

Je to jednoduché

Každý chce mít v dnešní době přehled a jistotu, ohledně dodávek plynu a elektřiny. Aby byly platby předvídatelnější, je zde pro některé instituce možnost, přejít na pevné ceny elektřiny. Na to mají čas od začátku dubna do konce tohoto roku. Ale má to jednu podmínku, smí to využít pouze instituce, které zaslaly svá vyjádření svým prodejcům, a to do 28. února. Takto mohou momentálně přežívat třeba vysoké školy, kostely, státní ekonomické společnosti či místní a národní vlády, včetně jejich institucí. A není to nijak složité.

plynový hořák iZdroj fotografie: Unsplash

V Česku na to šli jinak. Od 1. května sníží Pražská plynárenská ceny pod vládou stanovený limit. Zlevnění se bude týkat základních tarifů, a dokonce i ročních fixací. Z tohoto důvodu začali i ostatní dodavatelé markantně snižovat ceny energií. Pražský plynárenská je totiž jedna z největších dodavatelských institucí, se zaměřením na plyn a elektřinu. Ostatní se obvykle u ní inspirují a udělají své změny právě podle ní. Energie od ní odebírá zhruba 425 000 odběrných míst. Kolik zákazníků ale bude mít dodávky zlevněné, neuvedla.

Situace ve městě vs na vesnici

Ceny energií jsou i přes zastropování poměrně vysoké, z toho důvodu se magistrát hlavního města Prahy rozhodl, že bude rozdávat příspěvky. O příspěvky si můžou zažádat senioři, rodiny s přídavky na děti a rodiny s přídavky na bydlení. Bude se jednat o 3000 korun českých a má sloužit jako pomoc v této nelehké situaci. Senioři si mohou začít žádat už teď, rodiny si musí počkat do začátku srpna. Celkově se, podle odborníků, vyplatí více šetřit a investovat do progresivních technologií. Česko je na tom ale velice dobře, co se dodávek a cen týče.

Sloup vysokého napětí iZdroj fotografie: Unsplash

Přesto, pořídit si takovou fotovoltaiku není úplně od věci. Je to sice finančně náročnější a mohou si to dovolit spíše lidé s domy, které mají střechy orientované na jih. Což může být samozřejmě problém. Ale pokud si přeci jen pořídíte takovou to technologii, nebudete litovat. Za příplatek je dokonce možné si pořídit i baterii, do které si můžete nevyužitou energii ukládat na horší časy. Zkrátka a jednoduše, vše jde vyřešit. Ale momentálně každý doufá, že se celá situace co nejdříve uklidní a vše se opět vrátí do normálu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články