Muž rekonstruoval svůj starý dům. Neuvěříte, co objevil při bourání zdi v suterénu

Je až k neuvěření, co všechno se může skrývat za pomyslnou zdí ve sklepě. Muž tam při rekonstrukci objevil město.

                   

Každý využívá svůj sklep na něco jiného. Někdo tam má zavařeniny, brambory a jiné potraviny, někdo ho využívá jako vinný sklípek a další tam má odkladiště věcí, které už se mu domů nevešly. V Turecku jeden muž objevil ve svém sklepě chodbu. A nebyla to jen tak ledajaká chodba. Jednalo se přímo o celé podzemní město.

Podzemní město v Derinkuyu

Toto turecké podzemní město bylo poprvé objeveno v roce 1963 při bourání zdi v suterénu starého rodinného domu. Od té doby bylo vykopáno osm úrovní celého komplexu. Archeologové předpokládají, že byla objevena pouze čtvrtina původního komplexu, ale i tak by se tam vešlo zhruba 20 000 lidí. V horní části, nad tímto městem, bylo i město normální, kde byl mimo jiné také klášter a kostel. V podzemí se dokonce chovali i domácí zvířata. Byl zde vytvořen komplexní ventilační systém, aby lidé i zvířata nezemřeli kvůli nedostatku kyslíku.

i

Turecko má takových měst několik

Znalci tvrdí, že v Kappadokii je více než 50 takových měst. Město Derinkuyu je spojeno s dalším podzemním městem Kaymakli, a to 5 mil dlouhým tunelem. Derinkuyu však patří k nejrozsáhlejším z nich. Podle jedné z teorií sloužilo toto podzemní město jako svatyně pro křesťany, kteří byli pronásledováni osmanskými Turky. Toto tvrzení také potvrzují velké těžké kamenné dveře, které jsou součástí chodeb podzemního města.

i

Archeologové tvrdí, že město bylo postaveno dříve

Podle teorie jiných archeologů muselo být město Derinkuyu postaveno mnohem dříve. Předpokládá se, že to bylo před téměř 4000 lety a že jej postavili Chetité. Teorie se ale různí, a kdo toto město skutečně vybudoval, to je dnes stále záhadou. Nicméně propracovanost, jakou bylo město postaveno, je téměř dokonalá. Kromě ventilačních šachet zde lidé měli i studny, ale dokonce i školy, vinné sklepy, stáje, kaple či společenské haly. Zkrátka vše potřebné pro život „pod zemí“.

i

Nyní slouží jako turistická atrakce

Město nyní slouží jako velmi navštěvovaná turistická atrakce. Přístupných je ale pouze 8 z celkových 18 úrovní podzemních chodeb. Město by mělo mít dohromady okolo 20 km dlouhé chodby, což by většina návštěvníků ani nebyla schopna za jednu návštěvu ujít. I tak toto město určitě stojí za návštěvu, dle fotografií se jedná o opravdu světový unikát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články