Na fotografii je zachycen příznak rakoviny. Málokdo ho zná, přitom může zachránit lidský život

Strašák každého člověka jménem rakovina si nevybírá. Především karcinom prsu děsí každou ženu. Na fotografii je zachycen jeden z příznaků, který většina lidí nezná.

                   

Rakovina prsu je u žen z nádorových onemocnění ta nejčastější a její počet stále stoupá. Když se na tuto diagnózu přijde včas, je velká šance na úplně uzdravení. Proto je důležité odhalit toto onemocnění včas, dokud je možné člověka úplně vyléčit. Každá žena by si měla provádět samovyšetření prsu a sledovat jakékoli změny svého poprsí.

Skrytý příznak

Dvaačtyřicetiletou Lisu Royle z Manchesteru ani ve snu nenapadlo, že by mohla mít jakýkoli vážný zdravotní problém. Cítila se plná síly a životního elánu a nepozorovala na sobě žádné potíže. Když si jednoho dne projížděla sociální sítě, všimla si obrázku, který sdílel její kamarád. Jakmile fotku uviděla, velmi se polekala a začala zjišťovat, zda je v pořádku.

Na fotografii byla vyfocena kamarádova přítelkyně, která trpěla rakovinou. Na prsu se jí objevil malý důlek, který, jak se ukázalo, byl příznakem počínajícího karcinomu prsu. Lisa byla zděšena, protože stejnou prohlubeň měla na hrudi i ona. Ihned se objednala k lékaři, který ji bohužel oznámil hroznou zprávu. Byla jí opravdu diagnostikována rakovina prsu. Kdyby její kamarád fotku nezveřejnil, nejspíše by se o tom nedozvěděla a mohla těžké nemoci podlehnout.

i

Varování pro ostatní ženy

Včasná diagnóza Lise umožnila možnost se zcela vyléčit. Byla svému příteli vděčná, že obrázek se skrytým příznakem sdílel. Aby pomohla i ostatním lidem, zveřejnila fotografii svého prsa s důlkem. Ráda by tak ukázala, jak mohou i další dívky a ženy odhalit případné onemocnění rakovinou. Nabádá k pravidelnému samovyšetřování poprsí a pozorování jejich jakýchkoli změn.

K fotografii připsala komentář: „Nikdy jsem si nemyslela, že dám fotku svého prsa na sociální sítě. Ale jelikož ho jdu příští týden odstranit, tak jsem si řekla, že to zvládnu. Našla jsem na něm malý příznak, který lze snadno přehlédnout, protože je to malý důlek. Dbejte prosím na své zdraví a kontrolujte si prsa. Mohlo by vám to zachránit život“.

i

Samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu by měla každý žena pravidelně provádět, a to nejlépe těsně po menstruaci. V tomto období je totiž poprsí měkké a méně citlivé. I když takovéto vyšetření nenahradí mamograf, i přesto lze odhalit možné příznaky rakoviny.

Postup je následující: Svlékněte se a před zrcadlem se pořádně prohlédněte, všímejte si jakýchkoli změn prsou (velikost, tvar, barva a struktura kůže), zvedněte také ruce nad hlavu. Prsa prohmatávejte konečky prstů krouživými pohyby. Nezapomeňte také na oblast klíční kosti a podpaží. Pravé prso vyšetřujte levou rukou a naopak. Je třeba také sledovat bradavky a jejich případné změny (výtok, tvar, vtáhnutí). Samovyšetření by měly ženy provádět pravidelně každý měsíc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články