Máte doma toto staré nádobí? Možná vlastníte poklad, sběratelé za ně totiž zaplatí až 50 tisíc korun

Častokrát se může stát, že doma máme ukrytý poklad. Nejde však o truhlu plnou zlaťáků, nýbrž o obyčejné věci, které mají ve skutečnosti vysokou hodnotu.

Nádobí prostřené na stole i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I věci, které se nám na první pohled mohou zdát na jako naprosto obyčejné, můžou mít obrovskou cenu, která by nám mohla kompletně změnit život. V tomto případě jde sice o částku trochu nižší – konkrétně až 50 tisíc korun, ale jak se říká, na ulici byste je nenašli. Nedávno se u sběratelů projevila nová vášeň, a to sbírání starého nádobí z broušeného skla. To se vyrábělo v polské lidové republice a téměř se na něj zapomnělo. Dnes má ale obrovskou hodnotu.

Nádobí z broušeného skla

Doba Polské lidové republiky přinesla mnoho charakteristických předmětů, jako je keramika a broušené sklo. Tyto neobvyklé produkty, kdysi považované za obyčejné, se nyní staly vyhledávanými kousky vášnivých sběratelů. Těžko říct, z jakého důvodu, ale jedno je jasné – rozhodně mají něco do sebe. Může za to především jejich ikonický vzhled. Kdysi byly velmi oblíbené a měl je doma téměř každý, konkrétně například mísu na ovoce. Pokud ji ještě máte doma, můžete se začít radovat. 

Obyčejné nádobí s obrovskou cenou

Pokud máte doma sady broušeného nádobí z Polské lidové republiky, vyplatí se ho prozkoumat – možná totiž doma schováváte vzácné kousky, za které můžete získat až desetitisíce. Zejména vázy, šálky, sklenice a talíře z té doby jsou stále žádanější a cennější. Sběratelé jsou ochotni za ně zaplatit vysoké ceny – i několik desítek tisíc. Než je vyhodíte, podívejte se na internetové aukce – možná budete překvapeni jejich hodnotou. Ceny nádobí z PRL se pohybují od několika tisíc až po 50 tisíc korun. Mezi kupujícími jsou jak sběratelé, tak milovníci Polské lidové republiky.

Poptávka na českém trhu

nádobí z broušeného skla i

Na nejrůznějších českých bazarech se cena zmíněných kousků pohybuje převážně ve stovkách českých korun. V tomto případě bychom proto doporučili zabrousit na polská fóra a bazary, kde je jejich cena podstatně vyšší. Pokud se pro něco takového rozhodnete, přejeme hodně úspěchů s jejich budoucím prodejem. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články