Najdete na tomto obrázku skryté piano mezi zebrami? Rekord vyřešení této optické iluze je 58 vteřin

Optické iluze jsou na internetu populární zábavou. Není to však jen zábava, při plnění takovýchto úkolů si potrénujeme i mozkové spoje a postřeh. Tak vzhůru do toho.

                   

Tato optická iluze je opravdovou výzvou a její splnění nebude jednoduché. Obrázek je přeplněný zebrami. Kam se podíváte, uvidíte černobílé proužky. Někde v obrázku se však skrývá i kousek klaviatury z piana. Vaším úkolem je tuto drobnou odlišnost co nejrychleji najít. A vězte, že čím déle budete hledat, tím budete mít menší šanci klávesy najít.

i

Čím déle koukáte, tím menší máte šanci na úspěch

Tato menší šance vychází z toho, jak funguje náš mozek. Říká se jí McColloughův efekt. V roce 1965 s ním přišla americká psycholožka Celeste McColloughová. Ta na základě pokusu s čárami zjistila, že náš mozek si po určité době začne více fixovat to, co vidí. Když se potom oči podívají někam jinam, v mozku zůstává stále přítomen původní obraz a ten pak zkresluje i to nové, co vidíme.

V jejím pokusu šlo o barevné čáry. Pokud se dostatečně dlouho díváte na sadu svislých červených a vodorovných zelených čar, obraz si mozek zafixuje. Poté se podíváte na obrázek, kde jsou čáry černobílé, váš mozek je ale vyhodnotí jako nazelenalé a růžové. Tento efekt trvá nějakou dobu, než se váš mozek zbaví původního obrazu.

Našli jste piano nebo se necháte podat?

Čím déle se tedy díváte na zebry, které mají zakulacené pruhy na svých tělech, tím těžší bude pro váš mozek mezi nimi najít sadu vodorovných čar piana. Je tedy dost možné, že pokud na obrázek koukáte déle než dvě minuty, piano už jednoduše váš mozek nebude schopný vidět. V takovém případě si dejte pár minut pauzu a zkuste to znova.

i

Ti z vás, kteří nemáte tolik trpělivosti a klaviaturu jste přes veškerou snahu nenašli, se můžete podívat, kde se skrývala. Na obrázku je červeně zakroužkovaná. Ti z vás, kteří ji našli, gratulujeme, protože to nebylo nic jednoduchého. Pokud se vám podařilo ji najít do jedné minuty, tak jste nejspíš pokořili rekord. Autoři uvádějí, že nejlepšímu hledajícímu trvalo rozluštění hádanky 58 vteřin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články