V Jihoafrické republice se narodila kočka se vzácnou vadou. Ta spočívá v tom, že má kotě 2 tváře

V Jihoafrické republice se narodilo opravdu výjimečné kotě. Má totiž dvě tváře, dva obličeje. Svět přijal jeho zvláštnost s otevřenou náručí. Na svém profilu má stovky sledujících.

                   

Na začátku prosince se v jihoafrickém Východním Kapsku narodilo velmi neobvyklé kotě. Kočička se jmenuje Bettie Bee a má dvě tváře. Její majitelka má obavy, jak bude kotě jíst. Její dvě tlamičky jí už ztěžovaly kojení od matky. Zatím není známa přesná tělesná konstrukce kotěte. Například, jestli má dvě trávicí trubice, kde se spojují a tak dále.

Obě tlamičky vedou do žaludku

Majitelka se rozhodla, že kočičku odveze k pěstounům specializovaným na péči o koťata se zvláštními potřebami. Pěstounka malé Bettie Bee to vysvětlila podávání stravy takto: Bettie Bee můžeme krmit oběma tlamičkami, obě jsou funkční a vedou do žaludku.“ Toto zjištění péči o zvláštní kotě znatelně zlehčuje. Pěstouni jsem za to velmi rádi.

Pěstouni společně s majitelkou založili stránku na Facebooku, aby fanoušky vzácné kočičky informovali o jejím životě. Na profilu se nachází také spousta fotografií a zpráv o jejím zdravotním stavu. Bettie Bee totiž trpí onemocněním, které se nazývá diprosopie neboli kraniofaciální duplikace. V překladu to znamená něco v tom smyslu jako zrůda se zdvojeným obličejem. To se však o malém kotěti rozhodně říci nedá.

Říká se jim Janusovy kočky

Tato porucha se vyskytuje i u lidí. Šance na přežití bývají u tohoto onemocnění velmi, velmi malé. U koček bylo nalezeno několik jedinců, kterým se kvůli jejich zdvojeným obličejům říká tzv. Janusovy kočky. Některé z nich se dokonce dožily dlouhého a spokojeného života. Doufejme, že to bude i případ malé Bettie Bee.

 

Kočičce se zatím daří velmi dobře, jak říká její pěstounka. „Prospívá, roste jako normální kotě. U veterináře byla naposledy, když jí byl jeden den. Rozhodli jsme se, že bude nejlepší vzít ji znovu na vyšetření až bude trochu větší.“ Kotěti totiž nesvědčí lékařské prostředí. Bojí se neznámých prostor a lidí. Kvůli své popularitě a odlišnosti to pro něj bude velký problém do budoucna.

Co si myslíte, že stojí za tímto vzácným onemocněním?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články