Lékaři varují: Pokud při koupeli používáte houbičky na tělo, vyhoďte je, riskujete své zdraví

Pokud patříte mezi jedince, kteří mají ve své koupelně houbičky na mytí těla, a dokonce je používáte, měli byste toho okamžitě nechat. Může to dopadnout opravdu špatně.

Zavěšené houbičky na kohoutku v koupelně
                   

Houby na mytí těla jsou skvělým pomocníkem při koupeli. Máloco je tak příjemné, jako čištění a masírování pokožky houbičkou. Mytí s ní je velmi efektivní a některé studie dokonce tvrdí, že čištění s houbičkou zlepšuje krevní oběh. Problém ale nastává v moment, kdy koupel končí a houbičku odložíme zpět na vanu nebo sprchový kout. Ona vlhkost, která v houbičce po mytí zůstává, je velmi nebezpečná.

Stinné stránky syntetických houbiček

Pokud je používáte při mytí těla, možná byste to měli přehodnotit. Houbičky na mytí jsou jednou velkou bombou plnou bakterií. Podle dermatologa J. Matthewa Knighta mohou syntetické houby způsobit více škody než užitku. Často jsou houby ze zřejmých důvodů drženy na povrchu vany nebo sprchy v oblastech s vysokou vlhkostí, což usnadňuje houbě růst v živnou půdu pro plísně a bakterie. A teď si představte, že si s houbou plnou bakterií myjete celé tělo. Je jasné, že takové počínání nemůže dopadnout dobře. 

Mnoho lidí si to neuvědomuje

Logicky byste si řekli, že když houbu používáte ve vaně, při každém použití ji přece umyjete a bakterie se v ní nemohou udržet. Pravda je ale taková, že mají syntetické houby nejrůznější záhyby nebo dírky, ve kterých se právě bakterie mohou snadno udržet a ani umytí a ždímání houby v tomto případě nepomůže. Houbičku si poté třete po celém těle a v nejhorším případě může dojít k infekci. Zvlášť v moment, kdy s ní drhnete jizvu nebo strup. 

Zavěšená houbička na mytí těla i

Jakou zvolit alternativu

Když už víme, že jsou houbičky nebezpečné, co používat místo nich? Existuje mnoho přírodních hub do koupele. Organické houby jsou mnohem lepší možností, než ty syntetické. Jsou účinnější v ochraně proti bakteriím. Nejlepší způsob, jak udržet přírodní houby čisté, je nechat je vyschnout na chladném a suchém místě. Je však potřeba houbičky po čase obměňovat za nové.

Proč přírodní houby?

Houbičky jsou hypoalergenní, protože obsahují enzymy, které likvidují pachy, plísně, bakterie a obsahují také přírodní minerály, které jsou prospěšné pokožce. Pokud ani jim nevěříte, doporučujeme houbičku vyvařit v hrnci s horkou vodou. Pokud ale zapáchá, je čas ji vyměnit za novou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články