Nedejte splašeným hormonům šanci. Důležité vitamíny a minerály pro ženy po čtyřicítce

                   

Jste-li žena, která se ocitla na prahu čtyřicítky, jistě na svém těle pozorujete určité změny, které na vaší tváři nevyvolávají úsměv. Udržet se fit a ve formě je těžší než před několika lety, hormonální změny působí jak na váš vzhled, tak i psychiku a reprodukční systém se začíná zpomalovat, což může vést k přibírání na váze a určitým nutričním nedostatkům. Tuto absenci mikroživin a makroživin můžete však doplnit pomocí konzumace správných potravin a doplňků stravy. Zde je několik důležitých živin pro ženy ve věku 40 let, které pomáhají předcházet nedostatkům ve výživě.

Vápník

Zařaďte do svého jídelníčku sýry, jogurty, mléko, sardinky, zelenou listovou zeleninu a lososa s kůži. Oddálíte tak úbytek kostní hmoty. Vápník hraje důležitou roli při udržování zdravých kostí a svalů.

Vitamín D

Konzumujte sardinky, lososa, tuňáka, sýry, žloutky, obohacené cereálie a mléko. Vitamín D pomáhá ke vstřebávání vápníku, při svalových a nervových funkcích a zdraví imunitního systému. Může také udržet reprodukční systém zdravý a funkční, protože tento vitamín souvisí s hladinami testosteronu a estrogenu. Snažte se trávit více času venku, jděte na procházku nebo vyrazte na kole.

Vitamín K

Zaměřte se na zelenou listovou zeleninu, sójové boby a šťávu z granátového jablka. Dostatek vitamínu K společně s vápníkem a vitamínem D je spojen se silnějšími kostmi po celý život.

Kyselina listová

Najdete ji v játrech, špenátu, hrášku, chřestu a růžičkové kapustě. Kyselina listová z přírodních zdrojů pomáhá chránit funkci mozku během procesu stárnutí. Užívání doplňků kyseliny listové není dobrý nápad, protože užití příliš velkého množství může zvýšit riziko vzniku určitých druhů rakoviny, zejména rakoviny tlustého střeva.

Draslík

Tykev, brambory, čočka a špenát, to jsou ty správné potraviny s vysokým obsahem draslíku. Draslík hraje důležitou roli při regulaci krevního tlaku, protože snižuje účinky sodíku, jenž má nepříznivý vliv na hladinu krevního tlaku. V tomto případě také raději čerpejte draslík z potravin než z doplňků stravy.

Vitamín B6

Konzumujte fazole, tuňák, kuře, brambory a banány. Vitamín B6 je zvláště důležitý, pokud užíváte antikoncepci. Tento vitamín je zodpovědný za metabolismus makroživin, jako jsou sacharidy, bílkoviny a tuky.

Bílkoviny

Zařaďte do své stravy více hovězího masa, mořských plodů, řeckého jogurtu, vajec a ořechů. Nedostatek bílkovin ve stravě je spojován se zvýšeným rizikem zlomenin.

Železo

Jezte obohacené cereálie, čočku, hovězí maso, ústřice a špenát. Absence železa je nejběžnějším nedostatkem živin na světě, což je velký problém, protože železo pomáhá kyslíku putovat po těle.

Vitamín E

Zvyšte příjem slunečnicových semínek, mandlí, rostlinného oleje, arašídového másla, špenátu a brokolice. Dostatek vitamínu E může snížit riziko srdečního infarktu a rakoviny tlustého střeva u žen mladších 65 let. Je to také antioxidant, který může pomoci zpomalit stárnutí a udržet pokožku zdravější.

Hořčík

Jezte mandle, špenát, kešu oříšky, arašídy, černé fazole a arašídové máslo. Správné vstřebávání a užívání vitamínů C a E a jódu závisí na přítomnosti hořčíku. Užitečný minerál souvisí s léčbou bolesti, hormonů, zánětu a se spánkem a správnou funkcí svalů.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Lavidalucida.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články