Největší letecká katastrofa v historii Česka. O život přišlo několik desítek lidí. Čím byla způsobena a kdo za ni mohl?

Při této letecké katastrofě z roku 1975 zemřelo 79 lidí. Vina byla na straně pilotů, udělali obrovskou chybu při přistání.

                   

Den jako je 30. října roku 1975 zůstane navždy v paměti Čechů, především pak těch žijících v okolí pražských Suchdol. Odehrála se zde největší letecká katastrofa, kterou Česko pamatuje. Havarovalo zde jugoslávské letadlo McDonnell Douglas DC-9 a zemřelo při ní několik desítek lidí.


Proč k této nehodě došlo

Letadlo se zřítilo v suchdolské zahrádkářské kolonii při přistávání v 9:20 dopoledne. Ten den byla Praha zahalena v obrovské mlze, která tuto tragédii způsobila. Piloti špatně odhadli situaci a letěli příliš nízko, což mělo za následek pád letadla. Letadlo se nejspíš zachytilo o zděnou zídku. Při této havárii zemřelo celkem 79 lidí včetně 4 členů posádky. Za včasného zásahu hasičů a záchranářů přežilo 40 cestujících a 1 letuška, která na ten den vzpomíná s hrůzou v očích. Díky rychlé první pomoci a včasného převozu do nemocnice se těmto lidem podařilo zachránit život.

i


Okamžitý zásah záchranářů

První hlášení o pádu letadla dostali pražští hasiči šest minut před půl desátou, to už se kolem trosek letadla začaly sbíhat houfy lidí. „Bylo hrobové ticho, které trvalo asi minutu, pak začal být slyšet pláč a nářek lidí, kteří nehodu přežili. To bylo snad to nejhorší, co si z té katastrofy pamatuji“ řekla jedna ze svědkyň nehody. První 3 sanitky byly na místě nehody do 5 minut, naštěstí se zrovna pohybovaly v okolí Suchdol. Vzápětí byly do této oblasti poslány všechny ostatní záchranné vozy.

i


Poté už začal ukázkový a okamžitý zásah všech záchranářů, který byl později dost názorně a věrohodně zrekonstruován v televizním seriálu Sanitka. Záchranáři s hasiči prohledávali kompletně celý prostor, vyprošťovali živé a urychleně je transportovali do nejbližších nemocnic. Celá akce trvala asi 35 minut od prvního hlášení a všichni živí se tak dostali i přes nepřízeň počasí do nemocnic včas. Za tento výkon si pražský záchranný tým právem vysloužil mezinárodní uznání.

i

Bylo to štěstí v neštěstí

K této letecké katastrofě došlo v kombinaci špatného počasí a selhání lidského faktoru. K dovršení smůly v tento den byly navíc na letišti mimo provoz ještě dva přesné navigační systémy. Odborníci hovoří o této mlze jako o štěstí v neštěstí. Kdyby totiž nebyla tak hustá mlha a sychravo, dozajista by v zahrádkářské kolonii bylo víc lidí a mohlo by tím pádem přibýt ještě víc obětí na životech. Pod troskami letadla se však stejně našla jedna starší paní v zástěře a teplákách, která dozajista nebyla spolucestující z Jugoslávie, ale místní zahradnice ze zahrádkářské oblasti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články