Nemocné a vyhublé mládě tygra bylo zachráněno před smrtí. V cirkusu se mu nedostávalo potřebné péče

Nemocné a vyhublé mládě tygra bylo zachráněno z cirkusu. Bylo téměř na pokraji smrti, ale včasným zásahem veterináře přežilo.

                   

Když se řekne cirkus, většině z nás se vybaví velké šapitó, ve kterém probíhá akrobatická show, drezůra tygrů nebo krasojízda na koních. Dětem se při větě „Přijel k nám cirkus“ rozzáří oči štěstím, rodiče zas svraští čelo při pohledu na cenu rodinné vstupenky. Toto oblíbené dětské představení pod velkým stanem má však i své stinné stránky. Těmi jsou například zanedbaná zvířata. Ne vždy se jim totiž dopřává patřičné péče, zvířata často trpí hlady a žijí ve velmi těsném prostoru, který neplní zrovna hygienické normy. V horších případech se dá mluvit až o týrání.

Tygří samička na pokraji smrti

Jedním takovým zanedbaným příkladem je devítiměsíční tygří mládě jménem Aasha. Byla zachráněna na poslední chvíli, když už byla extrémně vyhublá a její kůže byla vysušená a po celém těle měla oděrky a boláky. Vážila 3x méně, než by měla v tomto věku vážit průměrná tygří samice. Vicky, ředitelka Wildlife Rescue Center, byla velmi znepokojena jejím stavem. Ten se v důsledku špatného zacházení rapidně zhoršoval, bylo zapotřebí začít okamžitě jednat, aby zvíře přežilo. Vicky samičku odkoupila, aby ji zachránila život.

Včasný zásah veterináře byl nutností

Aasha na tom byla opravdu špatně, jednu chvíli to vypadalo, že ani nepřežije. Veterinář ji musel navštěvovat 2x denně, aby jí podal patřičné léky a ošetřil ji bolavou kůži. Teprve po měsíci pravidelné zdravotní péče se tygřice začala zlepšovat. Po dvou měsících se podařilo stabilizovat její váhu a její srst byla prakticky obnovena. Samička začala zase vypadat jako zdravá a života schopná tygří slečna.

i

Příprava na propuštění do volné přírody

Po osmi měsících nebylo na Aashe vůbec znát, že byla týrána a trpěla podvýživou. Stala se z ní krásná zdravá samice, která by měla být schopná opět žít spolu se svými vrstevníky. Ačkoli tomu její zdravotní stav už nebránil a bylo zapotřebí ji začít aklimatizovat s ostatními tygry, veterinář její propuštění zatím odmítá.

i

Byla dlouho izolována od ostatních tygrů a hrozí, že by ve volné přírodě nemusela přežít. Neví se, jak bude na ostatní zvířata reagovat, a nebo jak oni zareagují na ní. Zatím je stále v bezpečí, ale co bude po propuštění, toho se všichni obávají. Její vypuštění do volné přírody se tedy zatím pozastavuje.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články