Necháváte klíč v zámku přes noc? Jakmile zjistíte, co to může způsobit, už to nikdy neuděláte

Pokud patříte mezi lidi, kteří nechávají klíč od bytu přes noc ve dveřích, bude nejlepší, když s tím okamžitě přestanete. Jak se ukazuje, usnadňujete tím práci potulným zlodějům.

Klíč ponechaný v zámku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho z nás dbá na své bezpečí a tak děláme vše proto, abychom nejen svůj majetek, ale také sebe chránili před případnou loupeží. Proto někteří z nás nechávají přes noc klíče v zámku za předpoklady, že se k nám díky tomu zloději nedostanou. Nejnovější informace ale tvrdí přesný opak. Poslední průzkum totiž prokázal, že přesně tento zvyk paradoxně před případnou loupeží nechrání. Ba naopak dokáže zlodějům pomoci a ti se pak do vašeho bytu dostanou, aniž byste si toho všimli..

Jak je to možné?

Není pochyb o tom, že nechávat klíče ve dveřích je prostě pohodlné. Nemusíme je hledat ve všech místnostech, protože jsou vždy na jednom místě a navíc hned u východu. Pokud však chceme zajistit svou bezpečnost, neměli bychom to v žádném případě dělat. Proč ne? Zloděje velmi potěší, když si všimnou, že jste nechali klíč ve dveřích. Paradoxně právě tento zvyk pomáhá zlodějům dostat se do vašeho bytu snadněji. Stačí jim poté už jen použít šperhák.

Jak to funguje?

Jak funguje vlastně klíč? Vložení správného klíče do zámku způsobí to, že se všechny západky otevřou. Předpokládejme, že klíče do dveří vložíte, ale už jimi dveře nezamknete. V tento moment jsou sice dveře zavřené a je v nich klíč, ten ale uvolnil všechny západky, které by měly zámek chránit před špatným klíčem – ten je totiž uvolnit nedokáže. Co se ale stane, když místo klíče použijete šperhák? Nejen, že dokáže klíč, který jste do zámku vložili vytlačit, ale zároveň se tak dostane do všech uvolněných západek.

Klíč v zámku iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaký je výsledek?

No, když už správný klíč uvolnil všechny západky, šperhák ho dokáže vytlačit a díky uvolněným západkám pak i zámek otevřít. Jaké je tedy ponaučení? Klíče do zámku samozřejmě dávat můžete, je však důležité, abyste předtím dveře zamknuli.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články