Nevidomý inženýr vynalezl chytrou hůl. Senzory upozorní na všechny překážky

                   

Technologie jsou neodmyslitelnou součástí našich životů. Pomáhají nám s navigací, při hledání přátel ze základní školy i s výběrem nejlepší restaurace. V našich domovech se mohou objevit i takové systémy, které pomocí hlasu můžeme jednoduše ovládat a které za nás rozsvítí světlo, když se nám zrovna nechce vstávat z gauče. Někteří lidé se však pomocí technologií snaží pomoci jedincům, kteří podporu skutečně potřebují. Například tento muž, Kursat Ceylan, vynalezl chytrou hůl pro nevidomé.

Zrakově postižený inženýr

Kursat Ceylan je zrakově postižený inženýr a generální ředitel Young Guru Academy. Je také spoluzakladatelem organizace, která stojí za řízením WeWalk. Když Kursat začal čelit výzvám slepoty, věděl, že chce prostřednictvím technologií pomáhat lidem, jako je on. „V dnešní době mluvíme o létajících autech, ale tito lidé potřebují jediné, chytrou hůl. Jako nevidomý, když například stojím na stanici metra, nevím, který je můj správný směr nebo východ. Nevím, jaký vlak se blíží, jaké obchody jsou kolem mě. Tento druh informací lze s WeWalk poskytnout,“ vysvětlil Kursat.

Inteligentní hůl

Chytrá hůl využívá technologie, se kterými jsme ve styku každý den, ale tentokrát je budeme využívat tak, aby nám skutečně pomohly. Zahrnují hlasové ovládání, hlasového asistenta a senzory varující před překážkami až na úroveň hrudníku. Je zřejmé, že běžné hole nemohou tyto funkce vykonávat, takže chytrá hůl našla skutečnou díru na trhu.

Kreativní řešení

Je skvělé, že takový průlom vymyslel člověk, který se potýká se stejnými potížemi, proto uzpůsobení hole a její funkce jsou přesně na míru lidem se zrakovým postižením. Budete ale muset trochu šetřit, než si inteligentní hůl pořídíte, v přepočtu totiž stojí 11 000 korun. Ovšem mohla by nevidomému člověku změnit celý svět.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Happiest.net

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články