Nizozemští vědci zkoumali vliv zavřených dveří na kvalitu spánku

Lidé se dělí na dvě skupiny – ti, kteří potřebují mít pocit uzavřeného prostoru, aby mohli usnout, tudíž pravidelně na noc zavírají dveře od ložnice, a na ty, kteří je nechávají volně otevřené. Každému člověku samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale jsou zavřené dveře dobré pro váš spánek? Odpověď zní ne a tady je důvod.

Vzduch musí cirkulovat

Vzduch v ložnici by měl volně cirkulovat, aby náš spánek byl kvalitní. Zavřené dveře od ložnice zvyšují v místnosti hladinu oxidu uhličitého, jenž uvolňujeme během dýchání, což nám komplikuje spaní. Častěji se budíme, je nám horko a odpočíváme v prostoru, kde je vydýchaný vzduch. Nic z toho nepodpoří kvalitu vašeho spánku.

Výsledky nizozemské studie

Výzkumu se zúčastnilo 17 zdravých studentů, kteří 5 po sobě jdoucích dní spali se zavřenými dveřmi a dalších 5 s otevřenými, aby osvěžili vzduch. V průběhu studie odpovídali na relevantní otázky. Na základě měření a odpovědí účastníků vědci dospěli k závěru, že nižší hladina oxidu uhličitého nám pomáhá spát hlubším spánkem, lépe a bez jakéhokoli přerušení. Jakmile dobrovolníci zavřeli dveře nebo okno svého pokoje, dosáhly hladiny oxidu uhličitého 1 150 ppm (jednotka měření obsahu jedné miliontiny celku) a při otevření dveří nebo okna klesla asi o polovinu na 717 ppm.

Jaký je tedy závěr? Chcete-li se kvalitně vyspat, snažte se nezavírat dveře od ložnice. I taková maličkost udělá spoustu pro vaše zdraví.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Govastileto.gr

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek