Co dělat před odcestování do ciziny, abyste se vyhnuli pokutě z nedodržování předpisů na pozemních komunikacích

Se vstoupením do Evropské unie se Česká republika zavázala k mnohému, i k respektování dopravních značek. Kdo je nebude znát, bude platit pokutu.

Provoz na dálnici i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V roce 2004 vstoupilo Česko do Evropské unie. S tím se pojí mnoho unijních nařízení, které jsou nadřazeny těm českým a jejich nerespektování se bere jako porušování zákonů. Jedním z nich je celková doprava. Momentálně se ale zaměřuje spíše na dopravní značky, které Češi v cizině nepoznávají. A jak se říká, neznalost zákona neomlouvá. Když totiž navštívíte jakoukoli zemi EU, musíte znát i tamní dopravní nařízení, včetně značek. Dle průzkumů ovládá zahraniční značky pouze 1 Čech z 20 dotázaných.

Pozor na jiná značení v cizině

Jasným příkladem může být značka kulatého tvaru, černobílého provedení asi 70 centimetrů vysoká. Řidiči ji znají například z návštěv Německa, především pak z trasy mezi městy Mnichov a Ingolstadt. Má pomoct autonomním vozidlům s orientací na vozovce. Na dálnicích A9 a A93, které slouží k testování autonomních vozidel, jich je umístěno třináct, každý si již asi vydedukoval, že je tato značka pro řidiče bezvýznamná. Ale pokud její význam řidič nezná, může ho velmi snadno zmást. Navíc se němečtí policisté rádi ptají na význam této značky při kontrolách.

Maximální rychlost osmdesát iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud se rozhodnete odcestovat do jedné ze zemí Evropy, je dobré vždy znát základy tamní dopravy. Jelikož může nastat situace, kdy uvidíte značku, podobnou té české, ale s úplně jiným významem. Nebo dopravní předpisy bývají naprosto odlišné. Například takové Řecko, to je známé svými kruhovými objezdy. V Česku se před objezdem nachází značka Dej přednost v jízdě a řidič tudíž musí dát přednost vozidlu, které se na objezdu právě nachází. V Řecku je to naopak, přednost má to vozidlo, jenž chce na objezd jet.

Připravenost nade vše

Ve Španělsku v poslední době přibylo poměrně dost velké množství značek, které Češi neznají. Může se jednat o značku s označením P-35, která upozorňuje řidiče na blížící se úsek dálnice, kde vozidla často mění svůj směr jízdy. Jde o prevenci ministerstva dopravy před možnými autonehodami. Další značka je například P-33, která označuje omezenou viditelnost, která může být způsobena kouřem, deštěm, mlhou a sněhem. Nebo je ještě jedna, R-120, která vyznačuje hranice nízkoemisních zón. Pod ní je dodatek, jaká opatření je nutné udělat.

Stopka na dálnici iZdroj fotografie: Unsplash

V Česku, za poslední dobu, žádná nová značka nepřibyla. Před pár lety se ale objevily zbrusu nové, například značka Stop pro prevenci vjetí na dálnici v protisměru, symboly pro udržování bezpečné vzdálenosti nebo označení městského okruhu. Jejich nedodržování může vést k pokutě, proto je dobré jednou za čas zavítat na stránky ministerstva dopravy a podívat se, jestli nějaká dopravní nařízení nepřibyla, aby nebyl řidič za volantem překvapený.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články