Obr mezi ptáky jménem harpyje. Lidé se domnívají, že se jedná o člověka v ptačím kostýmu

                   

Jaké zvíře vás napadne jako první, když si máte představit toho největšího tvora? Někoho slon, jiného velryba. My bychom vám dnes chtěli představit zvíře, které možná není největším ve světě zvířat, ale v říši ptáků zcela určitě. Vyzývá mohutného albatrosa v rozpětí křídel a na výšku by mohl předčit i kdejakého člověka.

Pták, kterého si pletou s člověkem

Harpyje jsou prostě obrovské. Kromě jejich impozantního postavení také vypadají velice zle. Jejich pohled jen říká: „Vás lidi si dávám k snídani.“ A my bychom tomu i věřili. Zároveň ale vypadá jako postava sci-fi filmů ze 70. let. Jako něco, co zrovna uniklo z Oblasti 51.

Žijí na vrcholcích stromů

S harpyjemi není radno si zahrávat, navzdory tomu, že vypadají jako člověk v kostýmu, jejich drápy by vám mohly vážně ublížit. Žijí na vrcholcích stromů v tropických a subtropických deštných pralesech. Nacházejí se tedy ve střední a jižní Americe. Jak jsou ale deštné pralesy pomalu ničeny, jejich počet se zmenšuje. Nyní jich žije ve volné přírodě méně než 50 000.

Královský jestřáb

V jejich rodné Brazílii pro ně mají ještě chladnější název. Přezdívají je královští jestřábi. Myslíme si, že je to naprosto trefné. Naštěstí pro nás lidi je nutno říct, že harpyje zpravidla hledají menší kořist, jako jsou opice, dikobra, lenochodi, hadi, ještěrky atd. Jsme si ale jistí, že jejich drápy by nám mohly způsobit taková zranění, která by mohla být pro člověka i fatální.

Harpyje jsou rozhodně jedni z nejpodivnějších a nejúžasnějších tvorů, jaké jsme kdy mohli vidět. Stejně jako u mnoha vzácných ptáků a zvířat pomalu vymírají. Je těžké najít ptačí rezervace, které by byly dostatečně velké, aby pojaly jejich obrovské rozpětí křídel.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Happiest.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články