Osvědčené tipy psychologů, jak v dítěti rozvinout jeho přirozený talent

                   

Děti začínají rozvíjet svůj talent na samém počátku svého života. Každé dítě je jiné, všechny se rozvíjejí různými způsoby a každé oplývá jinými vrozenými schopnostmi. Někdy ale jako rodiče s plno povinnostmi nevnímáme, pro co se naše děti narodily, proto je dobré pozorovat určité věci a návyky, jež vám pomohou odhalit přirozený talent vašeho dítěte, a to od chvíle, kdy se začne pohybovat a hrát si.

Sledujte, jak si hrají

Věnujte pozornost tomu, k čemu vaše dítě tíhne. Pokud dává přednost skupinovým aktivitám nebo samostatnému hraní, zdali si hraje tiše nebo běhá všude kolem. Zaměřte se také na výběr hraček a činností – malování, psaní, hraní na elektronickém zařízení, fyzická aktivita atd.

Dejte jim na výběr

Pokud chcete své dítě vést ke sportu, dejte mu na výběr, jakou disciplínu si zvolí. Totéž platí pro hudební nástroje či jiné druhy aktivit.

Nechte je prozkoumat svůj talent

I když nerozumíte jejich zájmům, vždy si dejte na čas, než budete vznášet soudy a závěry. Nelíbí se vám, že vaše dítě tráví čas u videoher? Nechte jej chvíli, takové dítě by se nakonec mohlo zajímat o design, animace, vytváření příběhů atd.

Rozvíjejte jejich zájmy

Pokud se vaše dítě zajímá o fotbal, vezměte jej na skutečný fotbalový zápas. Stejně tak hraje-li na hudební nástroj a zajímá se o klasickou hudbu, kupte lístky na koncert. Související události jim nabídnout obohacení v jejich talentu a zájmu.

Do ničeho je nenuťte

Přestože v určitém oboru vaše dítě vyniká, nikdy jej zbytečně netlačte, pokud ho přestane daný zájem bavit. Nadání a koníčky by měly být něčím, co dítě bude bavit a bude provádět ve svém volném čase. Nátlak mu veškerou radost zničí a může se uzavřít do sebe.

Komunikujte pozitivně

Pozitivní komunikace není jen o povzbuzování. Pokud vaše dítě ztrácí zájem a motivaci, pochvalte jej, netlačte na něj, ale snažte se jej hezky povzbudit.

Socializace

Socializace je mezi dětmi zásadní z mnoha důvodů, ale pokud jde o toto téma, cíl je trochu jiný. Při zkoumání talentu by děti měly diskutovat se svými vrstevníky o tom, co rády dělají a co se učí. Umožní jim to vyjádřit, proč a jak milují tuto konkrétní činnost, a pomůže jim potvrdit, že v tom chtějí pokračovat.

Zvažte soutěže

Pokud nápad se soutěží vašemu dítěti vyhovuje, přihlaste jej do některé. To jim umožní rozhodnout se, zda je daná aktivita skutečně pro ně. Poskytne jim představu o tom, kde je potřeba se zlepšit. Při soutěži jej motivujte a buďte podporou, nepřehánějte to s radami a nekárejte je.

Naučte je tvrdě pracovat

Děti potřebují procvičovat a neustále se zlepšovat, i když jde o činnost, na kterou mají talent. Naučit je tvrdě trénovat bude zvláště užitečné během soutěží.

Rozhodnutí nechte na dítěti

Všechna rozhodnutí související se zájmem dítěte by měla být ponechána na něm. Pokud se tedy nejedná o jakékoli nebezpečí, při kterém byste měli zakročit. Tímto způsobem na dítě nebude působit tlak a bude vědět, že mají plné právo odmítnout.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Childdevelopmentinfo.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články