Otravují vás doma mravenci? Vyzkoušejte přírodní metody a zbavíte se jich rychle a efektivně

                   

Přestože mravenci nejsou vyloženě škodlivý nebo nebezpečný hmyz, jejich přítomnost v bytě je rozhodně nepříjemná, zvláště pustí-li se do otevřených potravin. Obvykle se tento problém objevuje na přelomu jara léta, kdy se příroda probouzí, a mravenci vylézají ze svých zimních stanovišť. Pokud máte zahradu, pravděpodobně jste se s invazí mravenců již někdy setkali, nejsou však výjimkou ani v panelákových domech, obývají balkony či kuchyně, najdou-li na nich nějakou lákavou kořist. Zbavit se mravenců pak může být docela obtížné, protože si mohou v domácnosti vytvořit různé úkryty, které se neodhalují zrovna snadno.

Jak se zbavit mravenců přírodní cestou

Mravenci se mohou do domácnosti dostat různými způsoby – velmi často k tomu dochází otevřenými okny či dveřmi, nebo prasklinami v jejich utěsnění. Proto je v případě, že se u vás objeví, nutné provést důkladnou revizi všech těchto rizikových míst, případné díry či praskliny ucpat, okna i dveře řádně zavírat a vyvarovat se nechávání zbytků jídla volně v místnosti. Pokud mravenci do domácnosti stále přicházejí, můžete použít některý z následujících postupů, který by je měl vypudit.

Ocet

Kyselina octová má specifický zápach, který mravence odpuzuje. Pokud naleznete místo, kterým se mravenci do vašeho domu dostávají, naneste na něj ocet a nechte jej vyvanout. Také pomáhá vytřít podlahu octovou vodou a všechny kouty vystříkat octem z rozprašovače.

Citronová šťáva

Obdobným způsobem jako ocet působí také citronová šťáva. V tomto případě není potřeba ji vymačkat, stačí citron usušit ve formě plátků a ty nechat v místech mravenčích cestiček. Případně postříkejte citronovou šťávou vstup do mraveniště.

Kávová sedlina

Silně aromatická kávová sedlina není jen výborným hnojivem, ale také odpuzuje mravence. Chcete-li se jich zbavit, nasypte kávovou sedlinu kolem mraveniště, rozhodně jim znepříjemníte život.

Máta

Pokud rádi pěstujete bylinky a současně řešíte problém s mravenci, je výbornou volbou máta – její specifická vůně je jednoznačně odradí od vstupu do vašeho domova. Rostlinku nechte u dveří nebo na okně, případně ji vyložte na balkon či terasu. Nemáte-li prostor pro pěstování, stejným způsobem vám dobře poslouží mátový esenciální olej, který můžete nakapat na parapety a prahy.

Běžné koření

Kromě máty mravenci nemají v oblibě i běžná aromatická koření, jako jsou oregano či bobkový list. Můžete z nich vyrobit olej, nebo je jednoduše nechat v místech, kde se mravenci vyskytují.

Prevence

Chcete-li, aby mravenci neměli důvod se k vám vracet, platí proti nim stejná pravidla jako proti jiným druhům hmyzu, které parazitují na potravinách v domácnostech. Ideální je v kuchyni nejen nenechávat zbytky jídla, ale také veškeré nakupované potraviny ukládat do uzavřených obalů, pravidelně čistit koš i uklízet místnosti, v nichž se s jídlem pracuje nebo se v nich jídlo konzumuje.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Chedonna.it

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články