Pádné důvody, proč nevyhazovat citronovou kůru. Většina lidí jejich potenciál nezná

                   

Nejen šťáva a dužnina, ale také citrónová kůra je užitečná pro lidské zdraví. Většina lidí však po vymačkání šťávy zbytky citrónu vyhodí, což prospěje maximálně tomu, že váš koš nebude tolik zapáchat. Vždyť právě v kůře citrónu se nachází největší množství aromatických olejů z celého žlutého citrusového plodu. A tyto esenciální oleje a další látky přinášejí také řadu benefitů pro zdravotní stav našeho organismu. Níže najdete 5 důvodů, které vás přimějí už nikdy nevyhazovat citrónové slupky do koše.

Jaké látky obsahuje citrónová kůra a proč jsou pro nás důležité?

Citrónová kůra podle odborníků obsahuje oleje, které jsou velmi prospěšné pro tělo, protože posilují imunitní systém a napomáhají správné funkci trávicího systému. Kromě toho obsahuje látku zvanou D-limonen, což je bezbarvý kapalný uhlovodík, který je složkou oleje z citronové kůry a který disponuje protirakovinnými vlastnostmi.

Chuťový doplněk v kuchyni

Kromě zdravotních výhod disponuje citrónový olej svou typickou citrusovou vůní a zvláštní nekyselou chutí, kterou máme velmi rádi třeba ve sladkém pečivu. Proto po vymačkání citrónu napříště kůru ihned nevyhazujte a její žlutou část ostrouhejte na jemném struhadle a usušte či zamrazte. Kůru můžete také nakrájet na proužky a uchovat v celku. Pro kuchyňské účely však využívejte jen žlutou část slupky, ta bílá bývá často hořká.

Proč nevyhazovat citronovou kůru

Použití při vaření

Citrónová kůra je velmi výživná. Jedna polévková lžíce obsahuje až 9 procent doporučené denní dávky vitaminů, spoustu vlákniny, vápníku, draslíku a hořčíku. Citronovou kůrou můžete ochutit cukr, olivový olej nebo máslo, můžete z ní vyrobit extrakt nebo ji zmrazit v ledových kostkách, abyste dodali chuť vašemu ledovému čaji nebo koktejlům.

Čištění povrchů v domácnosti

Namočte citronové slupky do octa a po dvou týdnech získáte aromatický a účinný univerzální čisticí prostředek na všechny typy povrchů a nečistot. Poradí si dokonce se rzí a vodním kamenem.

Pokud přelijete hrstku citrónových slupek vroucí vodou a přidáte k ní lžičku soli, můžete tento prostředek použít k vyčištění zaschlých skvrn.

Osvěžovač vzduchu

Citronové slupky uvolňují pronikavou svěží vůni, která dokáže odstranit nepříjemné zápachy. Proto můžete umístit pár slupek na dno koše nebo je pálit v krbu nebo v odpařovací misce a provonět tak váš byt.

Odpuzovač hmyzu

Ačkoliv je citronová kůra pro člověka voňavá a zdravá, hmyz ji z duše nenávidí. To lze výborně využít a vytvořit si účinný domácí odpuzovač blech, komárů a další havěti.

Pokud povaříte citronové slupky ve vodě, vytvoříte odvar, který zmírňuje svědění a bolest z hmyzího bodnutí.

Kosmetické účely

Bílá část citronové kůry obsahuje hodně kyseliny, která je skvělým bělicím prostředkem pro vaše zuby (ale nepřehánějte to, abyste si nepoškodili sklovinu).

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Newsitamea.gr

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články