Možná to nevíte, ale po celém těle a obličeji vám lezou miliony drobných organismů, které však lidské oko nevidí. Jednoho z nich máte možná v těle právě teď.
V našem těle se může nacházet mnoho parazitů, aniž bychom o nich věděli. Někteří z těchto mikroskopických tvorů jsou tak znepokojující, že by bylo lepší, kdybychom o jejich existenci nevěděli. Jedním z těchto tvorů je lidská cysticerkóza (Demodex folliculorum), drobný parazit, který se živí lidskými vlasovými folikuly. Je dlouhý pouze 1/3 mm a nejčastěji se vyskytuje na obočí, řasách a dalších ochlupených částech lidského těla. Mají schopnost opustit vlasové folikuly a pohybovat se po kůži těla, a to obvykle v noci.
Jaké jsou příznaky?
Pokud se nehromadí ve velkém množství, nepředstavují výraznou hrozbu. Mohou ale způsobit podráždění kůže a onemocnění, jako je růžovka, zánět očních víček, folikulitida, zejména u lidí se slabým a nestabilním imunitním systémem. Mohou způsobit tzv. wearisis, která je u značného počtu lidí bez příznaků.
Příznaky zmíněného parazita v těle jsou následující:
- zarudnutí
- deskvamace
- pupínky
- svědění
- papulky a puchýřky podobné akné
Jak se dostane na člověka?
Parazit se přenáší prachem, přímým kontaktem s nakaženou osobou, používáním stejných kosmetických pomůcek, ručníků a oblečení. Prevence spočívá v udržování pokožky a oblečení v čistotě a v čištění pokožky od černých teček dezinfekčními pleťovými vodami a peelingy.
Diagnostika a léčba
Demodex na kůži se zjišťuje seškrabem, kyanoakrylátovou metodou, dermatologickou biopsií nebo leptací metodou. Ekzém lze léčit pomocí mastí, krémů a přípravků s protizánětlivými účinky. Někteří lékaři doporučují peruánský balzám, lihové roztoky pyrogallolu, pyrokatechinu, naftolu, směsi mentolu a kafru a roztočové přípravky na bázi benzylbenzoátu.