Tento parazit se vyskytuje u mnoha z nás: Příznaky se často zaměňují s jinými nemocemi 

Možná to nevíte, ale po celém těle a obličeji vám lezou miliony drobných organismů, které však lidské oko nevidí. Jednoho z nich máte možná v těle právě teď.

Parazit v těle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V našem těle se může nacházet mnoho parazitů, aniž bychom o nich věděli. Někteří z těchto mikroskopických tvorů jsou tak znepokojující, že by bylo lepší, kdybychom o jejich existenci nevěděli. Jedním z těchto tvorů je lidská cysticerkóza (Demodex folliculorum), drobný parazit, který se živí lidskými vlasovými folikuly. Je dlouhý pouze 1/3 mm a nejčastěji se vyskytuje na obočí, řasách a dalších ochlupených částech lidského těla. Mají schopnost opustit vlasové folikuly a pohybovat se po kůži těla, a to obvykle v noci.

Jaké jsou příznaky?

Pokud se nehromadí ve velkém množství, nepředstavují výraznou hrozbu. Mohou ale způsobit podráždění kůže a onemocnění, jako je růžovka, zánět očních víček, folikulitida, zejména u lidí se slabým a nestabilním imunitním systémem. Mohou způsobit tzv. wearisis, která je u značného počtu lidí bez příznaků.

Příznaky zmíněného parazita v těle jsou následující:

  • zarudnutí
  • deskvamace
  • pupínky
  • svědění
  • papulky a puchýřky podobné akné
tělní parazit pod mikroskopem
iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se dostane na člověka?

Parazit se přenáší prachem, přímým kontaktem s nakaženou osobou, používáním stejných kosmetických pomůcek, ručníků a oblečení. Prevence spočívá v udržování pokožky a oblečení v čistotě a v čištění pokožky od černých teček dezinfekčními pleťovými vodami a peelingy.

Diagnostika a léčba

Demodex na kůži se zjišťuje seškrabem, kyanoakrylátovou metodou, dermatologickou biopsií nebo leptací metodou. Ekzém lze léčit pomocí mastí, krémů a přípravků s protizánětlivými účinky. Někteří lékaři doporučují peruánský balzám, lihové roztoky pyrogallolu, pyrokatechinu, naftolu, směsi mentolu a kafru a roztočové přípravky na bázi benzylbenzoátu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články