Patologická žárlivost: Jak poznat, že žárlivost už dávno není jen roztomilým důkazem lásky

                   

Trochu žárlivosti ve vztahu asi zná každý. Partner flirtuje s jinou, velice atraktivní osobou. Pravděpodobně vás to nezajímá, ale nakonec stejně ucítíte ten sžíravý pocit žárlivosti. Je to naprosto normální, dokonce v některých případech i zdravé. Ale pokud vše přejde do kontrolování mobilního telefonu nebo nerealistických představ, existuje riziko, že zdravá žárlivost se stává patologickou.

Zdravá žárlivost a morbidní žárlivost

Žárlivost je něco zcela normálního, patří k základní výbavě člověka. Asi 98% všech lidí tento pocit zná. Navíc, jakmile vztah sklouzne ke stereotypu, může trocha žárlivosti soužití dvou lidí oživit. Stává se ale patologickou, začne-li být partner podezřívavý, obvykle bezdůvodně. Člověk padne do určitého stavu intoxikace a sám ví, že jeho reakce a výroky byly přehnané a uvědomuje si, že svým chováním rozbíjí vztah. Přísahá sám sobě, že už to nikdy neudělá, ale za nějaký čas začne hledat důkazy nevěry svého partnera znovu, protože věří, že se něco děje. To vše vede k nesprávnému obvinění partnera.

Co dělat, když váš partner patologicky žárlí?

Patologická žárlivost je velmi individuální, jak vysvětlují vztahoví poradci. Existuje mnoho příčin, například deprese, psychóza, úzkostné poruchy nebo užívání alkoholu. V takovém případě stačí jediná věc – dostat spouštěče žárlivosti pod kontrolu. Ale nejlepší je samozřejmě zařídit si odbornou pomoc, protože je důležité, v čem spočívá skutečný důvod žárlivosti – často pochybnosti o vlastní osobě, nízká sebeúcta a čistá posedlost.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články