Péče o vztah v karanténě. Jak s partnerem přežít jednu domácnost v koronavirové době

                   

Je naprosto normální, že vás vaše milovaná osoba začne po čase trochu otravovat, zvláště po delším období v jedné domácnosti. Není to důvod, abyste se cítili provinile. Spíše přemýšlejte, jak situaci napravit. Nabízíme vám tipy, co dělat, když vás všechno, co souvisí s vaším partnerem, začne nesnesitelně štvát.

Je vaše reakce oprávněná?

Nejprve se zastavte a položte si otázku, zda jsou vaše reakce přiměřené a oprávněné. Přemýšlejte, co chcete od svého partnera a jak byste se chovali na jeho místě.

Zkuste diskutovat

Ne nadarmo se říká, že komunikace je klíčovým prvkem vztahu. Po vyhodnocení toho, co vás štve, a toho, co byste chtěli vidět jinak, upozorněte partnera. Udělejte to efektivně, varujte ho předem, zeptejte se, zdali si můžete promluvit. Nezapomeňte mu dát příležitost se vyjádřit a nepředpokládejte, že s vámi bude automaticky souhlasit se vším, co řeknete. Pro partnera může být obtížné pochopit, že vás na něm něco otravuje, dejte mu čas a prostor na přemýšlení.

Kupte si sluchátka

Rychlým řešením může být nákup sluchátek s potlačením šumu. Možná vás obtěžuje hluk z videoher, které hraje váš partner, nebo se vám nezamlouvá jeho oblíbená hudba, popřípadě jinak hlasitý koníček. Zvláště, pokud pracujete například z domova či studujete. Sluchátka budou vaší spásou, uděláte kompromis a vyhnete se zbytečné hádce.

Nedělejte vše společně

Někdy spolu partneři tráví příliš mnoho času. I když jste šíleně zamilovaní, stále potřebujete trochu osobního prostoru. Ujistěte se, že nejste jako siamská dvojčata. I když nemůžete opustit domácnost, vytvořte si odstup – jděte do jiné místnosti, jděte sami na půlhodinovou procházku, vyčistěte si hlavu a udělejte si čas pro sebe.

Sebereflexe

Někdy si myslíme, že nás otravuje chování druhého člověka, ale ve skutečnosti se může jednat o zcela něco jiného. Může být problém v nás. Během sebereflexe si položte otázku, co vás opravdu trápí, zdali původ vašeho podráždění neleží někde hluboko uvnitř vás.

Hledejte kompromis

I když svému partnerovi řeknete, co očekáváte, řešení problému nemusí být tak snadné. Není rozumné myslet si, že váš partner zcela změní své chování a splní vaše očekávání. Lze však udělat kompromis. Při diskusi přemýšlejte o tom, co byste mohli udělat vy, aby se problém vašeho společného soužití vyřešil, zkuste vy najít zlatou střední cestu pro oba. 

Myslete na to, co můžete ovládat

Je důležité si uvědomit, že nemůžeme kontrolovat vše, co dělají ostatní lidé, ale můžeme ovládat naše činy. Přestaňte se snažit měnit to, co není ve vaší moci. Raději svou energii soustřeďte na něco jiného, jako je práce, koníčky nebo jiné činnosti. Díky tomu se budete méně starat o to, co dělá váš partner.

Respektujte soukromí partnera

Nezapomeňte respektovat osobní prostor svého partnera. Musíte mít na mysli, že je také jen člověk se svými vlastními návyky a osobnostními rysy. Je důležité jej přijmout se všemi jeho nedostatky.

Úvodní obrázek: Freepik, Autor: Martina Motlová

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články