Kněz odtajňuje, na co putují finanční příspěvky od věřících dárců. Jejich použití vás možná překvapí

Kněz se nedávno rozhodl zveřejnit video, ve kterém prozrazuje, kolik dostává dobrovolných finančních příspěvků od dárců a co za ně pořizuje.

kněz otevírá obálky
                   

Dobrovolné finanční sbírky, které před Vánoci každoročně pořádají jednotlivé křesťanské farnosti, jsou v Polsku známé jako tzv. koledy. Polsko patří mezi tradiční katolické země a má jednu z nejvyšších náboženských populací v Evropě. Religiozita se zde pohybuje okolo 90 % obyvatel. Není proto divu, že částky, které se při koledách vyberou, dosahují velmi vysokých čísel.

Kněz se rozhodl zbořit mýty

V řadách Poláků pořádání koled a jejich následné použití stále vyvolává určité pochybnosti. Polskou veřejnost často trápí otázky, kolik z nich putuje skutečně do diecéze a na farnost nebo zda je duchovní využívají ke svým soukromým potřebám. Kněz Rafał Główczyński známý též jako „kněz z panství“ se rozhodl těmto spekulacím udělat přítrž. Nedávno proto zveřejnil video, ve kterém velice konkrétně hovoří o tom, jaké částky byly při koledách vybrány a na co byly finance skutečně použity.

Peníze se předávají v zalepených obálkách

Na jeho faře fungovala koleda před Vánoci tzv. na pozvání. To znamená, že osoby, které chtěly finanční příspěvky darovat, se s knězem předem domluvily na setkání a v rámci něj mu je v zalepené obálce předaly. Kněz poté přímo ve videu rozlepuje 5 obálek a ukazuje, kolik v nich bylo darováno peněz. Částky v obálkách se pohybovaly v rozmezí 50 – 100 polských zlotých, přičemž v přepočtu se 1 polský zlotý rovná cca 5 českých korun. „Samozřejmě to nejsou vždy stejné částky. Někdy někdo dá méně, někdy nic. Jsou ale i situace, kdy někdo dá víc,“ dodává.

kněz v kostele i

Skutečné použití financí

V zápětí promluvil, na co vybrané peníze skutečně putují. Dle jeho slov jde velká část z nich do diecéze, pod které jednotlivé farnosti spadají. Další poměrně velká část připadne na konkrétní farnost a je využita k jejímu praktickému provozu – míří například do fondu oprav nebo na platbu mimořádných poplatků během roku. V souvislosti s nynějším růstem cen energií kněz potvrzuje, že se na faře samozřejmě zvýšily náklad na její provoz, tak jako všem ostatním rodinám v Polsku.

Z peněz si koupil kolo

Kněz zároveň otevřeně přiznává, že zbytek financí využil přímo pro svou vlastní potřebu. Główczyński si za ně koupil kolo. „To nejsou velké částky. Za peníze z vánočních koled jsem si například koupil nové kolo. Ne nijak extra luxusní, dokonce jsem musel trochu přidat, ale na kolo to stačilo. Pochybuji, že by si za ně nějaký kněz mohl dovolit koupit auto,“ dodává.

Video s otevíráním obálek si můžete prohlédnout zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články