Jaké barvy vidí psi? Znalost tohoto tajemství vám pomůže pořídit mu správnou hračku

Věděli jste, že psi vidí svět jinak než lidé? Souvisí to s rozdíly ve stavbě jejich oka. Ukázalo se, že tito domácí mazlíčci nerozlišují tolik barev jako my. Navíc je vidí úplně jinak.

sheltie s míčkem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ačkoli dříve panoval mýtus, že psi vidí svět pouze černobíle, ukazuje se, že to není tak úplně pravda. Zrak našich čtyřnohých přátel se od toho našeho liší, a to díky rozdílům ve stavbě očí. Na rozdíl od lidí, kteří mají tři typy buněk, které jim umožňují rozlišovat mnoho barevných odstínů, psi mají pouze dva typy těchto buněk. Díky tomu jsou schopni rozlišit žlutou a modrou barvu, červenou barvu pak vidí jako černou. Zajímavé je, že psi dokáží vnímat i různé odstíny šedé. Jakou má ale jejich zrak souvislost s hračkami? 

Jakou barvu hračky pro psa vybrat?

Pokud chcete svému psovi koupit hračku, doporučujeme vybrat nějakou v modré nebo žluté barvě, protože tyto barvy dokáží rozlišit nejlépe. Jak jsme již zmiňovali výše, psi vidí červenou barvu jako černou. A černá barva jim značně připomíná barvu šedou, kterou vidí nejčastěji. To znamená, že červenou hračku nebude vnímat jako vůbec nic speciálního – ba naopak. Černá a šedá barva je ta, na kterou jsou nejvíce zvyklí, tudíž z ní nemají tak velkou radost, jakou bychom od nich při koupi nové hračky očekávali.

Vidí psi dobře ve tmě?

Ukazuje se, že ano, protože jejich oči jsou přizpůsobeny vidění za slabého osvětlení. Je to dáno zvláštní stavbou oka, v němž velká plocha rohovky a velikost čočky umožňují soustředit velké množství světla. Ačkoli psi mají méně buněk odpovědných za rozpoznávání barev, mají mnohem více buněk citlivých na světlo než lidé. Právě počet tyčinek ovlivňuje dobré vidění za šera. Je však důležité si uvědomit, že ačkoli jsou psi schopni rozpoznávat tvary ve tmě, jejich zraková ostrost po setmění není nejlepší. 

Pes s provazem iZdroj fotografie: Depositphotos

Zrak psů má mnoho

Naši čtyřnozí přátelé vidí ve tmě až pětkrát lépe než my lidé. Tato vlastnost z nich dělá vynikající společníky na procházky po setmění a pomocníky v různých situacích. A věděli jste, že psi mohou díky svému mimořádně citlivému čichu a schopnosti rozpoznat i ty nejmenší změny pachů? To může být využíváno k odhalování nemocí, jako je rakovina nebo cukrovka? To je další příklad toho, že psi jsou nesmírně inteligentní a všestranná zvířata.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články