Pěstování ananasu doma nebo na zahradě. Tipy, které musíte znát

                   

Ananas, ovoce pocházející z tropické rostliny, nevyžaduje nadměrnou péči a vyskytuje se hlavně v jihoamerických zemích. Věřte nebo ne, ale vypěstovat si jej můžete i u sebe doma, protože v mírném nebo tropickém podnebí poroste mnohem lépe. Pokud si na takový pokus troufnete, máme pro vás pár tipů, jak pěstovat ananas doma nebo na zahradě.

Jak pěstovat ananas doma nebo na zahradě?

Hledání ananasu není až tak složité. Najít jej můžete téměř v každém supermarketu nebo na farmářských trzích. Musíte si ale vybrat plod, který vypadá zdravě a zrale, takový je ideální pro zahájení pěstování. Nyní se držte několika důležitých kroků, které vám pomohou získat svůj vlastní ananas.

  • Odstřihněte listy ananasu asi 3 cm nad dužinou
  • Odstraňte zbylé listy, aby vám zbyl zhruba 3 cm holý stonek
  • Nechte stonek pořádně vyschnout (asi týden blízko okna), abyste po zasazení předcházeli hnilobě
  • Vyberte si květináč o hloubce 12 – 14 cm a umístěte do něj bílý písek a trochu úrodné půdy
  • Stonek zasaďte alespoň 3 cm hluboko
  • Květináč uložte na místo s dostatečným slunečním světlem a zalévejte malým množstvím vody, nejlépe z rozprašovací lahve
  • Nyní je potřeba pravidelně zalévat a čekat několik měsíců, než se ananas usadí
  • V průběhu čekání vyměňte květináč za větší kvůli listům a kořenům, hluboký by měl být asi 20 – 25 cm

Hnojení

Ananas má velmi tvrdé listy a působivou odolnost. Právě pro tuto vlastnost by neměl být příliš často zaléván, ale spíše krmen organickým hnojivem alespoň jednou za měsíc. Hnojivo musí obsahovat hodně draslíku a dostatek dusíku, aby byl zajištěn dobrý vývoj rostliny.

Nemoci postihující ananas

Některé z nemocí, které obvykle postihují plody ananasu, jsou dobře známé hlístice a roztoči. Způsobuje je především zimní klima, proto se doporučují vyšší teploty pro pěstování ananasu. Mějte také na paměti, pokud bude půda příliš mokrá, může dojít k významnému poškození, jako je rozklad pupenu, výskyt červů a také brouků.

Sklizeň

Pravděpodobně se plod rostliny objeví po několika letech, přibližná doba sklizně je však mezi 15 – 24 měsíci po vysazení. Ananas je potřeba sklidit ihned, jakmile zjistíte, že je zralý, protože po vyjmutí již nedozrává. Následně jej udržujte v chladu a v dostatečném stínu.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Portalfruticola.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články