Pěstování citrónu na parapetu v domácím skleníku pro začátečníky

                   

Citróny jsou zdravé a užitečné plody, které pomohou udržet naše zdraví i čistou domácnost. Vypěstovat si je doma na zahrádce nebo balkóně zní jako docela dobrý nápad, ale spousta lidí si na to netroufne. Obavy jsou však zbytečné, proces pěstování je sice docela specifický, ale se správným návodem to bez obtíží zvládnete. Stačí jen postupovat podle pokynů a vaše úsilí bude korunováno úspěchem.

Shromážděte vše potřebné

  • Semínko z bio citrónů
  • Květináč
  • Půdu (směs rašeliny, kompostu a písku, případně speciální substrát pro citrusy)
  • Sluneční světlo
  • Vata
  • Voda
  • Rozprašovač
  • Plastový skleník nebo jen uříznutá PET lahev

Připravte květináč

Vhodný květináč s drenážními otvory naplňte půdou a pokropte ji vodou. Neplňte ho půdou po okraj, ale nechte pár centimetrů volných.

Připravte semínka z citrónů

Citrón rozkrojte na poloviny a opatrně z něj vyjměte všechna semínka. Dejte je do pusy a cucejte je tak dlouho, dokud z nich nezmizí kyselá chuť.

Semínka umístěte na kousek vaty, zaklopte druhým kouskem vaty a zalijte vodou. Takto nechte stát ve vodě jeden den, aby semena důkladně nasákla vodou a připravila se na klíčení.

Zasaďte semínko

Do půdy v květináči vyhlubte díru hlubokou asi 2,5 centimetru, vložte do ní semínko citrónu a zasypte jej zeminou.

Nalijte vodu do rozprašovače a důkladně půdu v okolí semínka postříkejte. Půda musí být vlhká, ale nesmí to být bláto, jinak by čerstvě klíčící kořínky mohly začít zahnívat.

Vytvořte skleník

Zasazené semínko v květináči přiklopte plastovým skleníkem či odříznutou plastovou lahví, abyste ochránili půdu před vysycháním. Můžete také použít igelitový sáček vztyčený na několika špejlích. Nezapomeňte ale, že skleníček musí mít malé větrací otvory, které zajistí cirkulaci vzduchu, zásobování rostliny kyslíkem a zabrání vzniku plísní.

Vyberte vhodné místo a udržujte vlhkost

Květináč s citrónem umístěte na teplé a světlé místo, ale ne na přímé slunce.

Nyní udržujte půdu neustále vlhkou a zabraňte vystavení semen nadměrnému teplu či mokru, aby nezačala hnít. Po dvou až třech týdnech se objeví první výhonek. V tu chvíli odstraňte plastový kryt, aby mohla rostlina lépe dýchat.

Přesuňte rostlinu do zahrady

Rostlinu každý den kontrolujte, odstraňujte případné parazity a čas od času přihnojte organickým hnojivem. Jakmile je stromek dostatečně velký, můžete jej přesadit do zahrádky.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Gardeningknowhow.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články