Strach důvěřovat druhým lidem je tak běžný a častý, že má i své jméno – odborníci používají termín pistantrofobie. Možná si myslíme, že nízká důvěra v lidi nás chrání před zradou, ale ve skutečnosti nás zanechává izolované a nedůvěřivé vůči všem a všemu. Jedná se o nezdravý strach, že zůstaneme zlomeni. Tento pesimistický přístup ale může být vážnějším problémem, než se zdá, proto je dobré zaujmout strategie, které nám pomohou opět získat důvěru v druhé lidi.
Jak se u člověka rozvine pistantrofobie?
Lidé mají scénář určitých situací. Například v restauraci se usadíte, nejdříve se podíváte na jídelní lístek, objednáte si, najíte se, zaplatíte a odejdete. Spousta z nás se už v dětství naučila, že pokud se zraníme nebo rozrušíme, přijde někdo, aby nás uklidnil, abychom se cítili lépe. Ovšem mnoho jiných jedinců se tento scénář nenaučilo. Naopak, u nich platí – zraním se, jsem rozrušen, někdo přijde a obviňuje mě nebo je rozčílen a já se cítím ještě hůře, popřípadě nikoho nezajímá, jak se cítím. Takové případy jsou jistým receptem, jak ztratit víru v ostatní lidi. A dává to smysl, protože se nejedná o výjimky, ale o pravidlo. S největší pravděpodobností byli takoví lidé stále znovu a znovu zraňováni.
Popřípadě se může stát, že přestaneme věřit lidem v důsledku otřesného traumatu. Zklame nás láska, život, práce, dobrý přítel a osud nám neustále hází klacky pod nohy. Nutí nás přepsat si v hlavě veškeré nastavené hodnoty, až zaujmeme pesimistický přístup k životu. Všichni a všechno jsou proti nám, nikdo to s námi nemyslí dobře.
Ať už je vaše situace jakákoli, jste přesvědčení, že mezi vámi a zbytkem světa je postavena zeď. Obnovení víry je však obtížný proces, intenzivní mentální trénink, který nám pomůže pomyslnou zeď cihlu po cihle bourat. Zde je několik způsobů, jak začít důvěřovat druhým lidem.
Zůstaňte na jednom místě
Pokud se neustále stěhujete z místa na místo, je jasné, že je velice obtížné přiblížit se cizím lidem a vytvořit vazby. Abychom se dokázali seznámit a lépe poznat své okolí, musíme na chvíli zakotvit v jednom bodě.
Vytvořte si program
Jakmile zůstanete na jednom místě, najděte si svůj rytmus. Začněte chodit na jógu, seznamte se s lidmi, kteří mají psa, a choďte společně venčit, mrkněte na nějaký čtenářský klub ve vašem okolí, cokoli, co by vám pomohlo seznámit se s jinými lidmi a něco s nimi sdílet. Společný čas a prostor spojují lidi, což pomalu a stabilně buduje důvěru.
Nabízejte a přijímejte
Jakmile někoho alespoň trochu poznáte, zkuste odhalit něco málo ze svého soukromí, nemusí to být nic šťavnatého a temného, ale stačí jen málo. Uvidíte, co se stane. Obvykle něco obdržíte na oplátku. Nebo sami projevte zájem druhého člověka poznat. Ptejte se a zjistěte, zdali ostatní lidé projeví důvěru ve vás.
Plány do budoucna
Trauma dokáže otřást nejen s naší důvěrou v lidskou populaci, ale také v budoucnost. Vytvoří pocit zoufalství, jako kdyby budoucnost měla být jen černá propast, kde nic není. Proto, když budujeme naši důvěru v lidi, musíme se snažit vybudovat si důvěru i ve smysluplnou budoucnost. Dělejte si plány pro nadcházející týdny, měsíce, roky a desetiletí.
Věřte zvířatům
Vědci ze svých studií dospěli k závěru, jaký znají už milióny majitelů domácích mazlíčků – zvíře může poskytnout bezpečné útočiště a stabilní základnu, kde můžeme budovat svou důvěru.
Věřte sami sobě
Nedůvěra přichází ve formě balíčku. Ti, kdo ztratili víru v ostatní, nemají důvěru ani v sami sebe. Nejdříve je potřeba změnit své chování, mysl bude následovat.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Themindfool.com