Populární postele z palet. Bezpečné pro planetu, ale pro náš zdravý spánek nikoli

Stále více z nás začíná preferovat výběr ekologických prvků vybavení domácnosti, rozhodujeme se pro renovaci namísto nákupu nového nábytku, snažíme se pořizovat oblečení, při jehož výrobě vznikal nulový odpad nebo si spoustu věcí vyrábíme znovu z recyklovatelných materiálů. Paletový nábytek už je pár let skutečným hitem a nabízí spoustu možností. Ale je skutečně dobrou volbou, pokud se jedná o místnost, kde spíme? 

Postel z patel

Europalety, dřevěné konstrukce původně používané k přepravě velkých materiálů, se nyní často používají jako materiál pro výrobu nábytku. Můžeme z nich vytvořit malé skříňky, postele do ložnice, ale i zahradní nábytek. Paletová postel je originální a zároveň extrémně levný nápad, který vám umožní změnit interiér na přírodní prostředí. Dřevěné desky si můžete libovolně barevně měnit, což dává široké možnosti pro vytvoření jedinečného dekoru.

Ale co kvalita spánku?

Je nepopiratelným faktem, že postel má obrovský dopad na kvalitu našeho spánku. K níž se nadále připojují faktory, jako je náš životní styl, zdraví nebo osvětlení v ložnici. Je to však kvalita postele a správně zvolená matrace, jež do značné míry určují, zda ráno vstaneme svěží a bez bolesti zad. Bohužel, i když postel z palet působí efektivně, neposkytne nám odpovídající kvalitu spánku. Je to způsobeno zejména skutečností, že materiál, z něhož jsou palety vyrobeny, je tuhý a nefunguje dohromady s matracemi. Nedostatek pružnosti pod vlivem naší tělesné hmotnosti znamená, že ani ta nejlepší matrace nebude plnit svou funkci na 100% a naruší se ergonomie spánku.

Špatná cirkulace vzduchu

Nezapomeňte na skutečnost, že desky v paletách jsou poměrně široké a na rozdíl od klasických rámů postelí neposkytují dostatečnou cirkulaci vzduchu. To výrazně zkracuje životnost matrace a podporuje rozvoj mikroorganismů, jež mohou také narušit náš zdravý spánek. 

Bezpečnost

Posledním bodem, který je třeba zmínit, je naše bezpečnost. Palety vyrobené ze dřeva jsou často impregnovány chemikáliemi, které při blízkém a dlouhodobém kontaktu mohou nepříznivě ovlivnit naše zdraví. I když pro lakování palet používáme bezpečné a ekologické přípravky, nejsme si jistí, jaké chemikálie byly použity od výrobce.

Nákup klasického rámu postele je mnohem bezpečnějším řešením. V tomto případě by se nemělo šetřit.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Zdroweplecy.net

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek