Rozsáhlé požáry v Rusku vyděsily místní obyvatele. Ve vzduchu byl hustý a smrtelný kouř

Před necelým rokem čelilo Rusko obrovským problémům, které nebylo vůbec snadné vyřešit. Jednalo se o nebezpečné požáry.

 

požár, oheň i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V loňském roce dostali ruští obyvatelé opravdu naloženo. Nejen že byli nedobrovolně zataženi do války s Ukrajinou, ale děsilo je i další nebezpečí, které s vojenskými střety nemělo nic společného. Jednalo se o mohutné požáry v okolí Omsku, Novosibirsku a Krasnojarsku, které ruské obyvatelstvo velmi ohrožovaly. Vojáci, kteří by měli oheň pomáhat hasit, bohužel v tu dobu bojovali ve válce na Ukrajině.

Nebezpečný kouř vytvořil hustý mrak

Nejvíce hořelo v Primorském kraji, Omské, Amurské a Ťumenňské oblasti. Jelikož bylo v zimě málo sněhu, začala sezona požárů dříve, než bylo obvyklé. Požáry bylo na mnoha místech velmi obtížné uhasit. Tento živel si vybíral svou daň a často se vymknul kontrole. Za vznik ohně je na vině v drtivé většině případů lidská neopatrnost, především při vypalování staré trávy nebo pálení odpadků. Objevil se také hustý kouř, který odborníky velmi znepokojil, protože mohl být pro obyvatele smrtelnou hrozbou.

Kouř z požárů vytvořil hustý mrak, přes který ani nebylo vidět slunce. Komplikoval život lidem nejen v nedalekých městech, ale také těm, kteří měli postavená svá obydlí tisíce kilometrů daleko. Obloha byla zamlžená a typicky byly vidět načervenalé odstíny kolem měsíce. Tento sibiřský dým se dostal až na západní pobřeží Spojených států amerických, a zabarvil tam nebe do růžova.

Na pomoc nepřijel nikdo

Úřady vyzvaly obyvatele, aby nevycházeli ze svých domů a bytů. Vznik požárů dávali za vinu právě lidem, kvůli jejichž bezohlednosti vyhořelo v Kansku více jak 60 obytných budov. Ruské ministerstvo pro mimořádné události oznámilo, že ve srovnání s rokem 2021 byl počet požárů o 200 procent vyšší. „V prvním čtvrtletí roku bylo Rusko jednou z těch zemí, kde byly průměrné teploty neobvykle vysoké. Zimní sněhová pokrývka roztála mnohem dříve než obvykle, a proto požáry začaly propukat rychleji,“ uvedlo ministerstvo.

V minulých letech pomáhaly s hašením obřích požárů po celém Rusku hasičské jednotky ze zahraničí. Ty se však do pomoci zemi, jež hrozí třetí světovou válkou, nyní rozhodně nehrnuly. Obvykle jezdily na pomoc s rozsáhlými požáry v Moskevské oblasti stovky polských hasičů. V roce 2022 hořela polovina Sibiře, ale pomocnou ruku nepodal nikdo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články