Pokud necháváte přes den otevřená okna, buďte opatrní. Může se to dostat i do vaší ložnice

Pokud uvidíte v okolí svého domu kroužit vosy, zkontrolujte raději všechna klidná místa a otvory. Mohou si tam stavět hnízdo.

                   

Na fotografii je vosí hnízdo, které je postaveno z bláta. Jeden internetový portál informoval o tom, že bylo objeveno u někoho doma pod polštářem. Dávejte si tedy velký pozor, aby se něco takového nestalo i vám. Zvláště pak u lidí, alergických na vosí bodnutí, by to mohlo mít velké následky.

Vosy staví svá hnízda kdekoliv

Tento případ, kdy bylo vosí hnízdo nalezeno pod polštářem, ještě není zdaleka ten nejhorší. Jednalo se o celkem viditelné místo a člověk má šanci ho včas objevit například při stlaní postele. Vosy si ale rády staví místo kdekoliv v místnosti, nejlépe někde v zákoutí, kde se nikdo běžně nepodívá. Buďte tedy velmi obezřetní, protože pokud hnízdo objevíte dlouho, může být už pozdě a budete mít v domě hned několik nových vos.

i


Zavírejte raději okna nebo dávejte síťku proti hmyzu

Nejlepší možností, jak se vyvarovat tomu, že někde pod stolem objevíte vosí hnízdo, je nechávat zavřená okna. A pokud nemáte možnost klimatizace a jediná možnost závanu čerstvého vzduchu je právě větrání, pořiďte si raději do oken síť proti hmyzu. Zabráníte tak tomu, aby vám vosy vlítly dovnitř a stavěly si svá hnízda u vás doma. Pokud hnízdo objevíte a zničíte, vosa si ho druhý den stejně postaví znovu. Pokud ale necháte okna zavřená, nebude se mít jak dostat dovnitř a své pokusy za čas vzdá.
Vosa naklade svá vajíčka do hnízda znázorněného na obrázku. Než ho utěsní, umístí vedle vajíček ochrnutý, ale stále živý zdroj potravy. Většinou se jedná o pavouky.


Další prevence proti vosím hnízdům

Vosy rády vyhledávají pro stavění svých hnízd klidná a suchá místa, kde budou mít dostatek prostoru a zároveň budou chráněné před větrem a deštěm. Bývají to často spáry nebo otvory v okenních rámech, ve zdi a podobně. Pokud nějaké takové místo v okolí svého domu najdete, okamžitě jej zaslepte něčím, aby se vosa nedostala dovnitř. Pokud si všimnete, že v daném místě krouží vosa, zapalte v okolí toho místa vonnou tyčinku. Vosy jejich vůně odpuzuje, budete mít tedy jistotu, že si u vás hnízdo nepostaví.

i


Místa, která by se vám zdála jako „vosí ráj“ můžete preventivně ošetřit chemickým postřikem pro hubení vos. Zápach z postřiku vosy od stavění hnízda odradí. Stejně dobře funguje i výroba falešného vosího hnízda. Vosy jsou teritoriální hmyz, který respektuje cizí hnízdo a nebude se chtít v jeho blízkosti pohybovat. Dále pak raději zkontrolujte všechna klidná místa na své zahradě či půdě, kde by vosy mohly mít skvělé teritorium na stavění svých hnízd. Protože „Kdo je připraven, nebývá zaskočen“ .

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články