Praktické recyklovaní PET láhví na funkční předměty do domácnosti

Máte po vypití nápoje tendenci plastovou láhev ihned vyhodit? Po přečtení tohoto článku možná změníte názor, protože při troše šikovnosti lze tyto láhve využít užitečným způsobem. Vysvětlíme vám, jak si z nich snadno připravit různé vychytávky a předměty, které se vám budou hodit. Postup je velice jednoduchý a u většiny si vystačíte s láhvemi a ostrým nožem.

Schránka na drobnosti

Vezměte dvě stejně velké plastové láhve. Z jedné ostrým nožem opatrně odřízněte polovinu a z druhé přibližně třetinu (počítáno od dna). Do hlubší takto vzniklé nádobky můžete nasypat různé drobnosti, například gumičky nebo sponky, a menší nádobkou ji poté uzavřít. Takových úložných boxů si můžete vyrobit větší množství a využít je například i v dílně nebo garáži, například pro uchovávání hřebíků, šroubků a vrtáků. 

Držák a dávkovač na toaletní papír 

Plastovou láhev opět rozřízněte na poloviny, z části se dnem odřízněte další pruh a po ponechejte si obě vzniklé části, tu se dnem a tu s hrdlem. Vezměte roli toaletního papíru a vložte ji nastojato do spodní části láhve. Kousek papíru povytáhněte a protáhněte ho hrdlem láhve. Obě části spojte a máte držák na toaletní papír a zároveň dávkovač.

Pomůcka pro přelévání tekutiny  

Vezměte si plastovou láhev a nožem ji rozříznete na třetiny. Potřebovat budete středovou část, kterou vertikálně rozřízněte a pomocí prstů ji stočte do ruličky. Když potřebujete bezpečně přelít tekutinu z jedné láhve do druhé, rulička se vám bude hodit. Láhev s tekutinou otevřete a do jejího hrdla vložte ruličku, která hrdlo po obvodu dobře utěsní. Prázdnou láhev potom stejným způsobem nasaďte shora na druhou stranu ruličky a láhve otočte.

Držák a dávkovač lepicí pásky   

Pro výrobu tohoto předmětu budete potřebovat:

  • Plastovou láhev
  • Kleště štípačky
  • Plastový příborový nůž
  • Tavící pistoli

Vezměte plastovou láhev a odřízněte z ní sešikmenou vrchní část s hrdlem. Plastový příborový nůž pomocí kleští upravte tak, že odštípnutím z obou stran vám zůstane pouze středová část čepele. Polovinu obvodu hrdla láhve potřete pomocí tavné pistole rozehřátým lepidlem a horizontálně přes tuto polovinu položte získanou část čepele ostřím směrem ven, a to tak, že ostří bude již mimo obvod hrdla. Lepicí pásku protáhněte zespodu hrdlem láhve a přilepte ji na plochu čepele. Kdykoliv budete kousek potřebovat, pomocí čepele pásku snadno nadávkujete.

Pomůcka pro výrobu extra velkých mýdlových bublin

Vezměte plastovou láhev a odřízněte z ní sešikmenou vrchní část s hrdlem. Do misky nalijte vodu a saponát a smíchejte je, až směs začne pěnit. Potom do ní ponořte širší část odříznutého vršku láhve a pomocí vršku vyfoukněte velkou mýdlovou bublinu.

Obrázky: Freepik

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek