Praktické využití olivového oleje v domácnosti

                   

Olivový olej je darem přírody. Může se pyšnit vysokým obsahem vitaminu E, mononenasycenými mastnými kyselinami až 83% a antioxidanty – kyseliny olejové, olefropeiny a kvalenu. Hojně se využívá v kosmetickém průmyslu, vaření, ale i při pečení. Lze jej také využít pro studenou kuchyni – chuťově je dokonalý a lahodný. Látky obsažené v olivovém oleji mají příznivý účinek na zdraví žaludku, dvanáctníku a kardiovaskulárního systému. Zároveň dokáží snížit špatný cholesterol a na druhou stranu zvyšovat dobrý cholesterol. Je také dobře známý jako preventivní opatření proti rakovinnému bujení. Musíme vám ale prozradit, že olivový olej nebude pouze dokonalou a užitečnou potravinou, ale i užitečným pomocníkem v domácnosti. 

Odstraňovač mastnoty od maziva

Sem tam se zadaří a spadne vám na kole řetěz nebo děláte jiné věci, kde se umažete od maziva. A jak jistě víte, tuto černou, mastnou, lepkavou věc ničím jiným než chemickým prostředkem nesundáte. Pokud žádný takový čistič doma nemáte, vyzkoušejte olivový olej a sůl. Smíchejte z těchto dvou surovin pastu a mněte ji v rukou. Poté normálně umyjte mýdlem.

Odstraní žvýkačku z obuvi

A je to tu, opět jste ve městě našlápli žvýkačku, děje se to co chvíle. A odstranění této lepkavé hmoty dá jistě zabrat. Máme pro vás řešení. Namočte rožek látky do olivového oleje a takto připravenou látku přitlačte na žvýkačku. Po pár minutách oddělejte a žvýkačka půjde lépe odškrábnout.

Lepidlo od samolepek

Znáte děti, milují samolepky a lepí je kamkoliv. Mnohdy si jich ani nevšimneme a nestihneme je odlepit včas, než pořádně přilnou k nábytku, sklu či k jinému místu. Vyzkoušejte k odstranění olivový olej. Stačí, když místo natřete olivovým olejem, necháte působit a poté pouze setřete.

Na zipy

Někdy se zip zasekne a nejde s ním nic dělat. Poté to dopadne tak, že jej jednoduše rozbijete. Především na cestovních taškách a kufru. Řešením je natření kovového zipu olivovým olejem. Poté bude zip fungovat tak, jak má.

Lesk pro rostliny

Pokud pěstujete rostliny s velkými listy, jako jsou difenbachie, ale i tchýnin jazyk a jiné, jistě víte, že se na nich rád usazuje prach, který stíráte vlhkým hadrem, ale mnohdy na listech zůstávají šmouhy a listy nejsou hezké. Zkuste nakapat olivový olej na hadřík a otřít s ním všechny listy. Budou zářivé a krásné, prach se na nich nebude tolik držet.

Nábytek je lesklý jako nový

Navraťte nábytku jeho lesk. Budete potřebovat pouze kuchyňské utěrky a olivový olej. Jednoduše přetírejte nábytek. Nábytek bude nejen lesklý, ale i ošetřený proti drobným oděrkám a před škůdci. Je ale třeba jej natírat pravidelně.

Obrázky: Freepik

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články