Skoro vyhubená prasátka, vypadající jako ovečky či pudlové. Jejich historie je velmi fascinující

Lidé chovají zvířata pro potěšení či potravu, a proto je ve velkém množí. Existují tu ale i případy, kdy lidé zapříčinili vyhynutí jistých zvířecích plemen.

                   

Celková zvířecí říše je velmi zajímavá. Během tisíců let, kdy tady my lidé žijeme, jsme byli svědky velkolepých zvířecích objevů, ale i jejich vyhynutí. Za to jsme občas mohli i my. Do budoucna je velmi důležité, abychom všechna zvířata chránila a postarali se o to, aby tu s námi všechna ještě dlouho zůstala. V rukou máme moc přimět planetu, pokleknout před námi a plně se nám odevzdat. Této moci ale nesmíme využívat k nekalým praktikám.

Komunismus je málem vymýtil

Odjakživa lidé šlechtili zvířata. Důvod byl jednoduchý, v dávných dobách se zvíře chovalo pro maso, a aby ho měli dost, vyšlechtili si prasata. Ta měla dost libového masa a nakrmila se s ním celá rodina. V Maďarsku se třeba ve 30. letech 19. století, arcivévodou Josefem z Rakouska, vyšlechtilo prase mangalica. Kromě vzhledu, kdy se podobá ovci či pudlovi, je na něm ještě jedna věc velmi zajímavá. Má téměř dvojnásobné množství tuku. Původně bylo určeno pouze pro výrobu sádla.

i

Jakmile se moci v Maďarsku chopili komunisté, mangalica začala postupně vymírat. Mohl za to hlavně hospodářský plán, díky kterému měl stoupnout počet prasat, určených ke konzumaci. A taky v té době panoval rozsáhlý názor, že tuk je pro tělo špatný a neměl by se jíst, z toho důvodu lidé nechtěli kupovat ani tučné maso. Mangalica postupně umírala, než se v 60. letech našlo pár odborníků a chovatelů, kteří jí navrátili život. Dnes jich je v Maďarsku více jak 1000 a v roce 2007 se dostala i do Ameriky, kde rapidně získávají na popularitě.

Měnící se kultura

Kultura člověka se ve velkém mění. Lidé si začínají uvědomovat, že tuk není to jediné špatné v jejich stravovacím systému. Mangalica se opět vrací na lidské jídelníčky a mnoho světově uznávaných šéfkuchařů přirovnalo jejich maso ke skvělému hovězímu Kobe. Každá prasnice porodí zhruba 8-12 selat, ale je to velmi individuální. Ačkoliv si jsou sami schopní sehnat krmivo, stále se jim dodávají potřebné vitamíny. Jsou taktéž velmi inteligentní a pokud jste dostatečně trpělivý, můžete si je vychovat jako psy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články