Všichni máme krevní skupinu, ale většina lidí nemá ani tušení, co její označení znamená a proč mají někteří jinou, než ostatní. Naštěstí známe odpověď.
Rozdělujeme čtyři kategorie lidských krevních skupiny, a to A, B, 0 a AB. Nejznámějším systémem je AB0, kde jsou lidé rozděleni podle toho, zda mají antigeny na svých červených krvinkách nebo ne. Tyto antigeny jsou jako povlak na krvinkách a jejich přítomnost nebo nepřítomnost určuje krevní skupinu. Krev lze rozdělit na dvě části: plazmu a buněčné elementy (červené a bílé krvinky a krevní destičky). Protilátky v krvi pomáhají tělu bránit se proti infekcím a útokům. Co však znamenají různé krevní skupiny a proč má každá své vlastní označení?
Rozdíl mezi krevními skupinami
Krevní skupina A znamená, že v krvi jsou antigeny A a protilátky proti B, zatímco krevní skupina B znamená, že jsou v krvi antigeny B a protilátky proti A. Krevní skupina AB znamená, že jsou v krvi antigeny A i B, ale žádné protilátky proti nim. Krevní skupina 0 nemá antigeny na krvinkách, ale má protilátky proti A i B v plazmě. Díky tomu jsou lidé s krevní skupinou 0 univerzálními dárci, kteří mohou darovat krev komukoli.
Lidé s krevní skupinou AB jsou univerzálními příjemci, protože nemají žádné protilátky. Existuje také krevní faktor Rh, který se označuje + nebo -, a který určuje přítomnost nebo nepřítomnost faktoru v krvi.
Proč je důležité označení krevní skupiny?
Správné určení krevní skupiny je velmi důležité, protože transfuze nesprávné krevní skupiny může být fatální. Pokud například osoba s krevní skupinou A dostane krev od osoby s krevní skupinou B, protilátky v krvi osoby s krevní skupinou A zahájí útok proti antigenům v krvi osoby s krevní skupinou B. Podobně může být smrtelná situace, když se krev osoby s krevní skupinou B dostane do těla osoby s krevní skupinou A. Krevní skupina a Rh faktor se dědí geneticky, přičemž každý z rodičů předává jednu z krevních skupin svému potomkovi.
Obecně existuje 8 krevních skupin: A+, A-, B+, B-, 0+, 0-, AB+, AB-.