Pravda o vlivu ibuprofenu na vážnější příznaky covid-19

Možná si vzpomínáte na začátek koronavirové pandemie loni v březnu, kdy panoval názor, že protizánětlivé látky, jako je ibuprofen, by vám mohly způsobit vážnější průběh onemocnění. Studie nyní ukazují, že tomu tak není. Prokázalo se, že ibuprofen i jiné protizánětlivé léky proti bolesti jsou bezpečné.

Koronavirus a ibuprofen

Na začátku pandemie se předpokládalo, že užívání protizánětlivých léků proti bolesti, jako je právě ibuprofen, zhoršuje příznaky infekce COVID-19. Data byla použita od 72 00 pacientů s koronavirem přijatých v 255 nemocnicích od ledna 2020 do srpna 2020. Z nich 4 211 s koronavirem užívalo před hospitalizací protizánětlivé léky proti bolesti. Ukázalo se, že rozdíl v průběhu onemocnění a riziko úmrtí mezi pacienty s koronavirem s těmito typy léků a bez nich byl zanedbatelný. To platí také pro počet jedinců, kteří byli sturováni kyslíkem a pacientů s koronavirem, kteří byli podrobeni intenzivní péči.

Bezpečné užívání

Vědci ze své studie usuzují, že obavy byly neopodstatněné, a proto doporučují, aby lékaři nadále předepisovali protizánětlivé látky, stejně jako před pandemií. Nyní jsou důkazy jasné. Měly by uklidnit lékaře i pacienty, aby se vrátili k běžným lékům.

Úvodní obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalxpress.com , Upi.com , Margriet.nl

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek