Pravidla pro udržení dlouhodobého a harmonického vztahu

Mezilidské vztahy mohou být jednoduché i složité, obvykle v závislosti na tom, jaké osobnosti do nich vstupují. Bez ohledu na to je však možné vybudovat příjemný a trvalý vztah, pokud budete dodržovat specifická pravidla, která jeho rozvoj podporují. Jedná se především o projev respektu vůči partnerovi, kterého dosáhnete právě správným přístupem. Zde je šest základních pravidel, která vám pomohou vztah s partnerem nejen udržet, ale i rozvíjet, budete-li je důsledně dodržovat.

Pravidla pro udržení dlouhodobého a harmonického vztahu

Přestože v každém vztahu narazíme na problémy, které mohou mít až krizový charakter, vždy je možné je vyřešit bez větších následků či šrámů na duši. Jak tedy na takové problémy?

Komunikace musí být prioritou

Komunikace je ve vztazích klíčovou – nejenže v běžném hovoru získáváme informace o tom druhém a projevujeme tím zájem o jeho osobu, život či starosti, v případě konfliktu také pomáhá pochopit pohnutky druhé strany a celkově odhaluje jeho nebo její pocity a potřeby. Vztahy, kde komunikace vázne, obvykle nebývají příliš šťastné a z dlouhodobého hlediska jsou takřka neudržitelné. Je však nutné také myslet na to, že se komunikace skládá ze dvou základních složek – sdělení informace a její přijmutí – pokud vám chce tedy partner/ka něco říct, naslouchejte mu/jí pozorně a pokuste se poskytnou konstruktivní a emocionálně odpovídající řešení či podporu.

Snažte se být romantičtí

Romantika by měla ve vztahu vydržet i po letech, dává totiž vašemu protějšku impuls, že mu na vás záleží a chcete, aby se cítil dobře. Budujte fyzické i emocionální pouto intimními a romantickými gesty, které z vašeho vztahu udělají unikátní souhru.

Soustřeďte se na to pozitivní

Překonáváte-li právě špatné období, je velmi jednoduché upadnout do negativních myšlenek, které pak přenášíte také na svého partnera. Pokuste se zamyslet nad skutečnými příčinami vašeho rozpoložení, zkuste si se svým partnerem promluvit, a hlavně se zaměřte na vše, co vám vztah přináší. Jakmile uvidíte, že je ve vašem životě mnohem víc pozitivního než negativního, mnohem snadněji se vám budou překážky překonávat.

Naučte se dělat kompromisy

Kompromis je cesta alespoň k částečnému uspokojení vašich potřeb, která navíc dokáže vašemu partnerovi, že vám není jedno, co si myslí, a také co on nebo ona potřebuje. Místo hádek se snažte dobrat konstruktivního řešení, které vám oběma bude vyhovovat i za cenu toho, že se budete oba muset nějak přizpůsobit.

Omluvte se

Uznání chyby a omluva jsou důležité v případě, že víte, že jste opravdu něco špatného udělali, nebo jste svému partnerovi ublížili. Stejně tak byste se měli naučit omluvu přijímat v případě, že je vina na straně vašeho partnera a on či ona ji uzná a projeví lítost.

Bojujte za svůj vztah

Jste-li přesvědčeni, že je váš partner tím, s kým chcete strávit celý život, musíte si uvědomit, že drobné konflikty nestojí za jeho zahození. Přestože se občas může zdát, že rozchod může být velmi jednoduchým a účinným řešením, obvykle nakonec zjistíte, že nedosáhnete předpokládaného zadostučinění. Rozmyslete si, zda se za váš vztah vyplatí bojovat a zda věci, kvůli kterým se hádáte, jsou opravdu tak důležité.

Úvodní obrázek: Freepik: Zdroj: Psychologytoday.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek