Prázdninová lékárnička na cesty. Co všechno si vzít s sebou?

                   

Ať už se chystáte jet stanovat, nebo letět na prázdniny k moři, neměli byste zapomenout přibalit si k věcem nouzovou lékárničku se základní zdravotnickou výbavou. Ne vždy budete mít po ruce nemocnici a ne vždy ji budete chtít při banálních záležitostech využít. Pokud si nejste jistí, co přesně byste si do své cestovní lékárničky měli přibalit, přinášíme vám základní seznam léků a vybavení, které by tam rozhodně nemělo chybět.

Léky proti bolesti

To je absolutně nezbytný základ. Ať už bolesti žen během menstruace, bolení hlavy, zubů, kloubů a svalů po náročné túře či cokoliv jiného, účinné léky proti bolesti vám mohou zachránit dovolenou. Pokud cestujete s malými dětmi, poraďte se o vhodné alternativě pro ně s dětským lékařem.

Léky, které pravidelně užíváte

Možná to zní banálně, ale hned v úvodu je třeba připomenout, abyste si nezapomněli vzít léky, které doma pravidelně užíváte. Ať už jsou na tlak, štítnou žlázu nebo na srdce, raději se třikrát ujistěte, že ve vašem zavazadle nechybí. Na místě dovolené totiž nemusejí být vůbec v lékárně k dispozici, anebo vám je jednoduše bez předpisu neprodají.

Ženy a dívky by neměly zapomenout přibalit i svou hormonální antikoncepci.

Antibiotika a speciální masti

Pokud se chystáte do dalekých končin, je vhodné se poradit se svým lékařem, který vám může předepsat širokospektrá antibiotika a speciální masti pro chvíle opravdové nouze. Zároveň vám vysvětlí, jak a k čemu léky užívat. Tento krok nepodceňte, může vám doslova zachránit život.

Lokálně působící léky a dezinfekce

Během dovolených často dochází k drobným úrazům, jako jsou oděrky, popáleniny, bodnutí hmyzu a podobně. Měli byste mít v lékárničce mastičku či jiný preparát, který se hodí k jejich ošetření. Čím univerzálnější prostředek zvolíte, tím více ho s sebou můžete vézt, anebo tím více místa v zavazadle ušetříte.

Antibakteriální a protiplísňové preparáty

Dezinfekce rukou se hodí všude tam, kde není možné si je běžně umýt, což je případ velké části rozvojového světa, ale i situace v lese pod stanem. Hygiena rukou vám může ušetřit spoustu nepříjemných zdravotních obtíží.

Hodí se také krémy či masti proti plísním, které vám mohou přichystat velmi nepříjemné chvilky. Mykózy se často vyskytují na v botách uvězněných nohou či v oblasti pohlavních orgánů. Je dobré mít možnost sáhnout do zásob pro první pomoc.

Živočišné uhlí a antacidy

Léky proti průjmu a dalším střevním obtížím jsou dalším typem léků, které vám v lékárničce za žádnou cenu nesmějí chybět. Naše trávicí soustava může být někdy velmi překvapena exotickými jídly, kterými se ji pokusíme zásobit. Pálení žáhy nebo průjmy dokážou parádně zkazit dovolenou.

Léky proti alergiím a nosní sprej

Ať už rýma nebo alergie vás může dostihnout kdykoliv a kdekoliv, a to i tehdy, když vás doma nic podobného dosud nepotkalo. Na cestách se můžete setkat s druhy travin a dalších alergenů, na které vaše tělo není připraveno a může vás překvapit divokou alergickou reakcí.

Oční kapky, repelenty a opalovací krémy

Těchto přípravků je vhodné mít dostatek, bez nich to ani pod stanem, ani v tropickém bungalovu zkrátka není to pravé ořechové.

Kromě těchto preparátů je vhodné vybavit lékárničku také zásobou gázových obvazů, vaty, teploměrem, několika páry jednorázových rukavic, elastický stahovací obvaz na rány a náplasti na drobná poranění.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Enimerotiko.gr

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články