Při ucpaným odpadu nesahejte hned po chemii. Spolehněte se na babské rady

                   

Stane se to v každé domácnosti, že voda odtéká pomalu nebo vůbec. Na vině je nejčastěji tuk, který obalí stěny odtoku, nebo chlupy a vlasy, které dokáží perfektně ucpat potrubí. Než budete volat instalatéra nebo poběžíte do nejbližší drogerie pro chemické čističe, které při pravidelném používání trubky spíše poškodí, podívejte se s námi na pár ekologických způsobů čištění ucpaného odpadu.

Pustíte se do manuálního čištění, nebo zkusíte vodu a mýdlo?

Pokud si dostatečně věříte, že dokážete rozebrané trubky a sifon znovu poskládat a žádná část vám nezbyde, pusťte se do toho. Většinou najdete chomáč vlasů, který se potrubí ukrýval delší dobu a nabaloval na sebe další nečistoty. Pokud však ani po jeho odstranění neodtéká voda jako dřív, vsaďte na horkou vodu a mýdlo. Nejdříve přiveďte vodu do bodu varu a nalijte ji do odtoku. Hned za ní by mělo následovat tekuté mýdlo, nebo prostředek na mytí nádobí. Následně opět prolijte vařící vodou. Pokud ani tato kombinace nepomůže, problém je zřejmě větší než se zdálo. Nevadí, máme i něco účinnějšího.

Zahrajte si na chemika

Pokud rádi experimentujete, jistě se vám tyto tipy zalíbí a ještě se u čištění odpadů pobavíte. Nevěříte? Smícháním následujících ingrediencí způsobíte chemickou reakci, která mlže být doprovázena silným šuměním a ohromným zápachem. Zřejmě vás pobaví jen to šumění.

  • Sůl, ocet a jedlá soda – do hrnku dejte dvě lžíce soli, dvě lžíce octa a dvě lžíce sody, důkladně promíchejte a nalijte do odtoku. Po 30 minutách prolejte vařící vodou.
  • Peroxid a jedlá soda – smíchejte půl šálku peroxidu s polovinou šálku jedlé sody a vlijte do odtoku. Opět nechte půl hodinky působit a propláchněte vařící vodou
  • Pokud nemáte jedlou sodu, můžete ji nahradit práškem do pečiva

Nejlepší je samozřejmě prevence, tedy pečlivě hlídat to, co se do odtoku vylévá a vyhazuje.

Obrázky: Freepik

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články