Příznaky rakoviny kostí: nepodceňujte prevenci. Příznaky se dají lehce splést s běžnými onemocněními

Rakovina kostí postihuje všechny lidi, bez rozdílu věku či pohlaví. Pokud jste si všimli některého z příznaků, bude lepší, když co nejdříve navštívíte lékaře.

Ruka na bolavých zádech i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Rakovina kostí je nádor, který postihuje kosti. Začíná v kostních buňkách a v chrupavkách. Nejhorší na tomto onemocnění je, že si nevybírá, koho postihne. Je jí jedno, zda-li je pacientem žena, muž nebo dítě. Na věk se také neohlíží. Při diagnostice je velmi důležité zjistit stádium nemoci, podle toho se rozhoduje, jakou léčbu pacient podstoupí. Nádory mohou být buďto benigní nebo maligní. Nejčastěji se objevuje osteosarkom, který napadá kostní buňky, a chondrosarkom, který napadá tkáň chrupavky. Ewingův sarkom postihuje děti a dospívající.

Pozor na záměnu s jinou nemocí

S rakovinou kostí se dále pojí mnoho jiných druhů rakovin, jako je třeba rakovina ledvin, prostaty či štítné žlázy. Pokud je člověk prodělal, má vyšší pravděpodobnost, že se u něj vyvinou i sekundární kostní nádory, což není nic příjemného. Nemoc se nerozpoznává příliš lehko, člověk si ji splete s jinou, jelikož příznaky samy od sebe nic moc neřeknou. Navíc, je-li žena po menopauze, může příznaky svést právě na ni, v tom je tato nemoc nebezpečná. O pár příznacích si můžete přečíst, pokud jeden z nich máte, neváhejte a obraťte se na odborníka.

Lékař s pacientem iZdroj fotografie: Unsplash

Bolest, a to bez ohledu na místo. Kosti máte totiž všude. Bolet vás může hlava, ale i kotník, chodidla, ruce i páteř. Pokud bolest neustupuje a už ani prášky jsou k ničemu, navštivte bez prodlení odborníka. Bolest může vést k otoku, a nahmatáte-li si hrbolek v otoku, tak je možné, že je nádor připraven k rozšíření. Nebo výrustek necítíte, ale je právě v tom otoku a nebolí. Sice jste ušetřeni bolesti, ale zase nevíte, jak na tom jste. Na to pozor, nemoc vám totiž může velmi jednoduše zničit nervy a způsobit necitlivost.

Prevence je základ

Při dopadení buněk v kloubu, mohou nastat celkové potíže s pohybem. Což není vůbec žádná legrace, ba naopak, je to silně nebezpečné. Existuje tu totiž jedna taková možnost, a to ta, že se buňky dostanou až do páteře. Oslabena kost s chrupavkou jsou velmi citlivé a křehké, tudíž menší zlomenina nemusí být žádný problém. Mezi méně časté příznaky patří i náhlé hubnutí, třes, pocení se a horečka. V případě, že máte takové problémy, neváhejte jet a domluvit si návštěvu u doktora, který pravdivost vašeho tvrzení buďto potvrdí nebo zamítne, nic víc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články