Málo prodiskutované příznaky rakoviny kůže: dávejte si na ně pozor, už pro vás může být příliš pozdě. Nemoc se rozšiřuje raketovou rychlostí

Mnoho lidí si nevšimne drobných příznaků, jasně ukazující na rakovinu kůže. Nepodceňte prevenci a drobností si všímejte.

Znamínko pod lupou i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Rakovina kůže není jednoznačná, spoustě lidem se vybaví mateřská znaménka, nejrůznějších velikostí tmavé barvy. Na jiné příznaky se neberou ohledy, proto je důležité se o tento problém víc zajímat. Anebo nezapomínat na prevenci, jako je denní používání opalovacího krému s minimálním ochranným faktorem 30 a omezit pohyb na parném slunci. To ovšem neznamená, že by se na slunce nemělo chodit vůbec, přeci jen z něj dostáváme vitamín D. I díky malým krůčkám se mohou lidé uživit, ovšem pokud to chtějí.

Méně známé příznaky

Pokud si kolem krku, dekoltu a tváře nahmatáte takové zvláštní hrudky, tak je zde určitá pravděpodobnost, že rakovinu skutečně máte. Jen se nachází v lymfatických uzlinách a už pravděpodobně metastázuje a vy nemáte žádné příznaky. Ruku v ruce jdou i s příznaky i bolestivé klouby. To není záležitost pouze věku či nedostatku minerálů a vitamínů. Je to jeden z nejpodceňovanějších příznaků rakoviny kůže, nezapomínejte na to. Je lepší se jí nechat vyšetřit včas, než-li příliš pozdě.

Žena si nanáší opalovací krém iZdroj fotografie: Unsplash

Dýchací problémy mohou být dalším příznakem rakoviny. Samozřejmě, že může jít o bronchitidu či jinou nemoc dýchacích cest, ale zhoršené dýchání je prostě další z mnoha symptomů rakoviny kůže. Tady by se nemělo s prohlídkou moc dlouho čekat, jelikož karcinom metastázuje do plic, a následná léčba je již opravdu náročná. A v neposlední řadě je dobré kontrolovat i svůj trávicí systém, vždy může mít člověk bolest jater či křeče v břiše. Nebo hůř, průjem či zácpu, což už je prakticky konečná zastávka v boji s nemocí.

Všímat si drobných změn

Doktoři, převážně dermatologové, apelují na lidi, aby si těchto drobných změn všímali a prováděli i preventivní opatření. Denní používání opalovacího krému s vysokým SPF faktorem, pozorování sví kůže, omezení nadměrného slunění, tato doporučení každý zná, i když nedělá. Ale můžete si těmito činy snížit riziko výskytu nemoci. Tak či onak, nepodceňujte i méně známé příznaky této choroby, nikdy nevíte, kdy vám trocha pozornosti může zachránit život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články