3 příznaky rakoviny prsu, které byste neměli podcenit. Pokud je na sobě zpozorujete, ihned navštivte lékaře

Rakovina prsu je tichý zabiják, který ročně stojí za smrtí 400 000 žen. Dávejte si pozor na tyto 3 příznaky a pokud je na sobě spatříte, kontaktujte svého lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny u žen. Velmi vzácně se může vyskytnout také u mužů, jde asi o 1% všech případů. Pokud chcete mít jistotu, že na ni přijdete včas a zvýšit tak své šance na vyléčení, dávejte si velký pozor na následující 3 příznaky. Včasná diagnóza je totiž naprosto klíčová pro další vývoj nemoci.

Samovyšetření je klíčové

Rakovina prsu vzniká po nadměrném vývoji rakovinných buněk v jednom nebo obou prsech. Projevuje se mnoha příznaky, všechny je ale nutné brát v potaz. Pravidelné vyšetření u lékaře by měly podstupovat zejména ženy po padesátce, ale rakovina prsu si bohužel nevybírá. Podle studií se u žen, které praktikují pravidelné samovyšetření prsů, objevuje přítomnost menších a méně pokročilých nádorů než u těch, které ho praktikují méně pravidelně nebo vůbec.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1) Změna vzhledu prsou

Každá žena zná svá prsa nejlépe a dokáže tak nejlépe poznat, když je s nimi něco v nepořádku. Pokud si tedy všimnete, že se váš prs nebo bradavka jakkoliv změnila, zpozorněte. Jde zejména o změny velikosti, barvy, nebo i tvaru a teploty. Může jít i o změny citlivosti v této oblasti. V každém případě raději zavolejte svému lékaři, protože toto je jeden z nejčastějších příznaků rakoviny prsu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

2) Bolest prsou

Bolest prsů můžou způsobit různé faktory, jako je například blížící se menstruace, začátek těhotenství nebo přítomnost lymfatických uzlin. Pokud se vaše prsa ale stanou příliš tvrdými, nebo se objeví jakákoliv bolest, něco není v pořádku. Častým příznakem jsou také různé deformace tvaru prsou, které často předcházejí rakovině. Ani v tomto případě na nic nečekejte a situaci řešte s odborníkem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Výtok z bradavky

To, že jsou bradavky velmi citlivé je normální. Ale pokud se objeví krvácení, nebo nazelenalý výtok bez zjevné příčiny, může to signalizovat vznikající infekci v prsu, kterou může způsobit právě rakovina prsu. Na bradavce může dojít také ke změnám v barvě, jako je například zarudnutí. Kůže okolo ní může být nezvykle suchá a podrážděná, nebo se dokonce odlupovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články