Její příznaky lze snadno zaměnit s nachlazením. Naučte se, jak rozeznat bolest v krku od rakoviny štítné žlázy

Ačkoliv se jedná o poměrně vzácnou chorobu, vyplatí se rozpoznat několik varovných signálů, které mohou na její výskyt poukazovat. Pozor by si měly dát především ženy.

bolestivý krk i Zdroj fotografie: Marco Verch Professional Photographer / Creative Commons / CC BY
                   

Štítná žláza je orgán nevelkého tvaru, pro organismus však nepostradatelný. Patří mezi endokrinní žlázy, to znamená, že hormony, které produkuje, jsou uvolňovány přímo do krevního oběhu. Lokalizována je v přední části krku. Štítná žláza je důležitá pro celou řadu tělesných procesů – pro využívání energie, metabolismus živin, pro vnímání tepla, dělení a růst buněk, pro správnou funkci mozku, srdce, svalů a dalších orgánů.

Viditelná boule na krku

Onemocnění štítné žlázy je snadno identifikovatelné. Projevuje se jako struma a jedná se o výrazné a viditelné zvětšení štítné žlázy právě v oblasti krku. Zvětšená žláza pak znamená obvykle sníženou nebo naopak zvýšenou funkci štítné žlázy. Výskyt boule v oblasti krku však může také signalizovat, že by se mohlo jednat o nádor. Pokud bulka sama do několika dnů nezmizí, je nutné navštívit lékaře. Před jeho návštěvou se však vyplatí bezpečně rozeznat další příznaky onemocnění štítné žlázy. Nezaměňte je s příznaky virového onemocnění, jsou si velmi podobné.

Otok uzliny

Krční lymfatické uzliny často otékají během nachlazení, avšak současně s tím jsou doprovázeny zvýšenou teplotou, horečkou nebo dalšími symptomy virového onemocnění. Pokud však nateklou uzlinu nedoprovází žádný příznak poukazující na virové onemocnění, je na místě navštívit lékaře.

Potíže s polykáním a dýcháním

Zvětšující se bulka v krku může způsobit potíže s polykáním a dýcháním, což jsou opět symptomy, které provází běžné nachlazení. Pokud však tento problém přetrvává v řádech týdnů, o virózu se pravděpodobně nejedná a je třeba navštívit lékaře.

štítná žláza iZdroj fotografie: Depositphotos

Změna hlasu

Vznikající nádor může tlačit na jícen a průdušnici, a v jeho důsledku pak může dojít k změně hlasu, případně chrapotu. Problémy s hlasivkami jsou však častým symptomem virózy. Zpozorněte, pokud problém přetrvává několik týdnů, nelepší se a nezaznamenali jste další symptomy nachlazení. Problém se samotným mluvením se pak vyskytuje spíše v pokročilém stádiu onemocnění.

Drtivá většina nádorů je nezhoubných

Pokud jste u sebe zaznamenali některý ze symptomů a jste si jisti, že se nemůže jednat o běžné nachlazení, navštivte lékaře. Ten nejprve provede vyšetření pomocí ultrazvukového zařízení. Poté je na místě biopsie nebo vyšetření krve. V takovém případě ještě není na místě ihned panikařit. Ačkoliv výskyt nádorů štítné žlázy dlouhodobě výrazně narůstá, v 90 % případů je nádor nezhoubného charakteru. Může se jednat o již zmíněnou strumu, cystu naplněnou tekutinou, případně autoimunitní zánět štítné žlázy.

Charakter nádoru ovlivňuje typ léčby

Bude-li nádor zhoubný, typ léčby závisí na typu, velikosti a stadiu nádoru. Drtivá většina zhoubných nádorů štítné žlázy představuje nádory epiteliální, to znamená, že vychází z vrstev kůže nebo sliznic. Nejčastější typ zhoubného nádoru štítné žlázy je papilární karcinom, kterým jsou postiženy mnohem častěji ženy a představují přibližně ¾ všech pacientů.

ultrazvukové vyšetření iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je papilární karcinom menší než 1 – 2 cm, jedná se obvykle o biologicky klidný nádor. Mnohdy jsou tyto mikrokarcinomy během vyšetření objeveny zcela náhodně a proto není nutná žádná další léčba a pacient pouze dochází každých šest měsíců na kontrolu. Dalším typem pak může být folikulární karcinom, který postihuje s větší pravděpodobností osoby nad 40 let věku.

Vysoké šance na přežití u zhoubných nádorů

Větší nádory se odstraní chirurgicky, a jsou doprovázeny obvykle dalšími metodami léčby, jako je chemoterapie, radioterapie nebo hormonální léčba. V České republice je ročně diagnostikováno přes tisíc případů zhoubných nádorů štítné žlázy. Zvýšená incidence rakoviny štítné žlázy je dána také tím, že dnes lékaři mohou tuto nemoc diagnostikovat s daleko větší jistotou, než tomu bylo kdysi. Prognózy na přežití jsou však velmi dobré: pětiletá míra přežití u papilárního a folikulárního karcinomu štítné žlázy v raných stádiích se blíží hranici 100 %.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články