Hazardovat s vlastním zdravím je dosti nezodpovědné. Takže, pokud se dostanete do jedné z těchto situací, je důležité jet ihned na pohotovost.
Každý den se člověk nějak zraní. Může jít o bouchnutí se o stůl, skopnutý prst u nohy či říznutí papírem. To jsou ovšem případy, se kterými by pacient v nemocnici příliš neobstál. Není totiž nijak těžké si umýt ránu mýdlem a zadělat náplastí. Nebo přiložit ledový obklad na ránu, ale pozor, vždy přes nějakou tkaninu. Nikdo totiž nechce omrzliny, když má už modřinu. Ale případů, kdy je potřeba odborná lékařská pomoc je nespočetné množství. Určitě není na škodu vědět, které příznaky naznačují okamžitý přesun do nemocnice.
Bolest nepřežívat, ale řešit
Například při bolesti na hrudi a dušnosti není úplně od věci opravdu jet na pohotovost. Toto jsou totiž příznaky infarktu, i když ne stoprocentně spolehlivé. Můžou být doprovázeny i nevolností, závratěmi i zimnicí. Infarkt se musí rozpoznat až lékařem a ihned léčit, kardiovaskulární systém je totiž velmi náchylný na poškození. Bolesti břicha jsou mnohem hůře identifikovatelné. Může se totiž jednat o pouhý důsledek přejídání, ale i počátek zánětu nebo cystou na vaječnících u žen. Pokud máte bolesti i bez předchozího najedení, navštivte radši lékaře.
Úrazy hlavy jsou ty nejčastější a není radno si s nimi zahrávat. Příznaky jako závratě, zvracení a krvácení z nosu značí nějaký závažný problém, který je potřeba řešit. Převoz do nemocnice je v této chvíli opravdu důležitý. I pouhá bolest hlavy může značit velké problémy. Pokud bolest neodeznívá, nebo se vrací v pravidelných intervalech, je lepší se nechat vyšetřit lékařem. Může se totiž jednat o mrtvici, ale i o migrény, které se dají, v dnešní době, velmi dobře léčit. Ale udělat ten prvotní krok je samozřejmě o nejdůležitější.
Krvácení je nejhorší
Nejhorší je ovšem vždy krvácení. Ztráta krve je pro tělo velice škodlivá, proto je nejdůležitější krvácení zastavit, lékař následně může dát transfuzi, je-li to potřeba. Při tepenném krvácení je úplně jedno, co máte zrovna po ruce, hlavní je, že ránu, ze které stříká krev zaškrtíte. A při tom žilním je lepší dát na ránu nějaký sterilní obvaz. Hlavní je navštívit lékaře co nejdříve, aby nedošlo ke ztrátě velkého množství krve, která vede k chudokrevnosti. Může ovšem dojít i na ten nejhorší scénář, vykrvácení. To ale nehrozí, budete-li jednat rychle a spolehlivě.