Dnešní módní čepice s bambulemi, které miluje celý svět, byly kdysi brány jako ochranná pracovní pomůcka

V zimě se pokrývka hlavy uplatňuje asi nejvíce a každý z nás měl alespoň jednou v životě tu s bambulí. Ale jen hrstka lidí ví, proč ji tam má.

                   

Čepice s bambulí jsou velmi oblíbené, i když jsme je jako malí nenáviděli. Dnes jsou ještě víc trendy než kdy dřív. Můžete si vybírat z nepřeberného množství materiálů, barev a vzorů. V zimě nás zahřejí a zároveň doplní náš outfit. Ale možná i vás někdy napadla otázka, proč má ta čepce nahoře bambuli? Historie tohoto kusu oblečení je velmi dlouhá, sahá až do 18. století. Ale ta nejpřekvapivější zajímavost je ta, že původně nesloužily jako ochrana hlavy a uší před zimou, nýbrž ochrana hlavy před úrazem v práci.

Dříve ochrana, dnes styl

V 18. století byly tyto měkké a na dotek příjemné čepice využívány v práci. Francouzští námořníci pobývali při plavbách na moři či oceánu pravidelně v podpalubí. Ta ale nebyla moc vysoká a námořníci se pravidelně bouchali do hlavy o strop. Následně někoho napadl osvícený nápad, dát mužům čepice, jako ochranu hlavy. A i když se zkušení lidé velmi snažili a čepic upletli stovky, stále to nebylo ono. Námořníci se vraceli ze svých plaveb pravidelně s modřinami po celé hlavě. Ačkoliv modřiny byly mnohem přívětivější, než odřeniny a krvavé rány.

matka-s-dvema-dcerami-maji-na-hlave-kulichy iZdroj fotografie: Unsplash

Neustále zde byla snaha o návrat z cest s hlavou bez zranění. Jednoho neznámého génia ovšem napadlo, dát na čepici ještě jednu vrstvu, která by chránila lebku před poškozením. Dvě čepice najednou se příliš neuchytily, ale dát tam bambulku, to už se lidem líbilo. Vzhledově to bylo moc pěkně a námořníci, se od té doby, vraceli s neporaněnou hlavou. Později někdo přišel s návrhem, dělat v podpalubí vyšší stropy. Od té doby čepice nebyly potřeba, ale Francouzi si z nich udělali módní doplněk, který milují lidé po celém světě.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články