Proč jsou žíly modré, když krev je červená? Zní to možná komplikovaně, ale odpověď je prostá

Otázek ohledně lidského těla je mnoho. Lidé například nechápou, proč jsou žíly modré, když krev, kolující v nich, je červená.

                   

Lidské tělo je samo o sobě dokonalým mechanismem, který ovládá nespočet funkcí, důležitých pro život. Člověk je proto nejinteligentnějším stvořením na Zemi. Vědci přesto nadále zkoumají otázky, týkající se fungování lidského bytí. V jednom z článků se vyskytla otázka, proč jsou lidské žíly modré, když krev, která v nich proudí, je červená? Odpověď je přitom naprosto jednoduchá.

Ani aristokraté neměli modrou krev

Ve spojitosti s modrou krví vás možná napadne spojení „aristokratická krev“, ale asi vás zklameme, ani aristokraté totiž neměli modrou krev, ale červenou, jako všichni ostatní. Krev má vždy, bez ohledu na to, jakou „nádobou“ protéká, barvu červenou. Je to způsobeno hemoglobinem, což je krevní barvivo, na které se váže kyslík a díky kterému je zbarvení krve do červena. Modrá barva žil, která je viditelná pod tenkou vrstvou kůže, je prostě jen optická iluze.

i

Krev má pouze víc odstínů červené barvy

Jediné, co se může na krvi měnit, jsou její odstíny. Záleží, zda se jedná o krev proudící v žilách, nebo o krev tepennou. V tepnách totiž koluje krev okysličená, která je světlejší, kdežto žilní krev je odkysličená, a proto je tmavší. Ať tak či tak, pořád se ale jedná o barvu červenou!

i

Kůže rozptyluje více modrého světla než červeného, což je důvod, proč si myslíme, že krev, která v nás proudí, je také modrá. Opak je ale pravdou. O lidském těle koluje ještě mnoho otázek, které nebyly dosud zodpovězeny, takže tato jednoduchá iluze by nás neměla překvapit.

Lidská krev versus zvířecí

Lidská krev je červená kvůli železu, které obsahuje, a nikdy nemění svou barvu. Ale v živočišné říši je to jiné. Barva krve se liší v závislosti na látkách, které v ní jsou. Některá zvířata mají v krvi více mědi než železa, která při smíchání s kyslíkem tvoří modrou krev. Krev pijavic také obsahuje železo, ale v méně koncentrované formě, která dává jejich krvi zelený odstín. A to je důvod, proč mají některá zvířata jiné zabarvení krve, než lidé.

Pokud vás toto téma zajímá, podívejte se na následující video, ve kterém je tato optická iluze podrobněji vysvětlena.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články