Jak Polsko bojuje proti smogu? Zjistěte jaká opatření zajišťuje městská policie a jaké jsou tresty

Problém se znečišťováním ovzduší a spalováním různých toxických látek je ve světě čím dál větší. Polsko se proto rozhodlo přimět své obyvatele jednat více ekologicky.

tmavý kouř z komínů i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bez ohledu na zavedená proti smogová usnesení napříč celou Evropskou Unií a různé kampaně zaměřené na zlepšení kvality ovzduší. Existuje stále skupina obyvatel, kteří ignorují předpisy a spalují nelegální materiály ve svých topeništích. Proti tomuto se rozhodlo po svém bojovat Polsko. Na pomoc si k tomu rozhodlo přizvat městskou policii, která zaštiťuje celou akci. Vyhlásili proto neohlášené kontroly domácího vytápění. Následně pak různé sankce a všemožné tresty.

Neohlášené kontroly městské policie

Strážníci mohou navštívit všechny domy a byty mezi 6:00 až 22:00, pokud zjistí nějaké podezření ze spalování toxických látek a následného znečišťování ovzduší. Ostatně stačí, aby si hlídka všimla něčeho podezřelého a už vás může přijít zkontrolovat. Například v polském městě Lešna bylo provedeno za poslední měsíc přes 400 kontrol a z toho 8 dostalo trest ve formě pokuty. Pokud takovou prohlídku odmítnete podstoupit a nevpustíte policii dovnitř hrozí vám také různé právní postihy

Kdo všechno je kontrolován?

Kontrolováni jsou všichni, u nichž vypozoruje nad komínem městská policie oblaka černého kouře a hustý dým. To se samozřejmě může i stát pokud kamna zrovna zapalujete a předtím byla studená, proto je kontrola nutná. Dusivý zápach například značí různé spalování plastových lahví nebo plastů obecně nebo dřevo natřené laky, mořidly nebo barvami. To může být nebezpečné pro zbytek obyvatel ve městě. Taky do kamen lidé rádi vhazují odpadky, což způsobuje, již zmíněný tmavý dým.

Jaké jsou tedy sankce a tresty?

Spalování odpadu je považováno za přestupek, za který může být uložena pokuta až ve výši 500 PLN nebo můžete být předvolání soudu na posouzení trestu. Jestli podle článku 225 polské trestního zákoníku nepustíte policii do bytu či domu stane se toto: „§ 1. Kdo brání nebo ztěžuje plnění služebních povinností osobě oprávněné k provádění kontrol v oblasti ochrany životního prostředí nebo osobě, která jim pomáhá, bude potrestán trestem odnětí svobody až na 3 roky.“ – čteme na webu police.gov.pl

oheň v kamnech iZdroj fotografie: Pixabay

Co z toho vyplývá?

U nás v Česku naštěstí zatím takové přísné sankce a kontroly neplatí. Proto by si toho měli lidé vážit a snažit se, co nejméně znečišťovat ovzduší a naši planetu celkově. Samozřejmě problémem jsou momentální drahé energie a to podněcuje obyvatelstvo k této činnosti, která by se ještě dala kvůli jistým finančním problémům ospravedlnit. Ale i tak by populace měla myslet na budoucnost všech dětí, vnoučat a pravnoučat a snažit se jim tuto planetu zachovat aspoň v takovém stavu jakou ji máme teď.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Aneta

Zobrazit další články